27.06.2016, 10:58

Poslanci chceli rokovať so zástupcami U.S. Steel. Šéfovia oceliarní však odmietli prísť

Poslankyňa SaS Jana Kiššová
Zdroj: TASR/J. Kotian

Zástupcovia košickej oceliarskej továrne U. S. Steel odmietli prísť na rokovanie s poslancami Národnej rady (NR) SR, ktorých zaujímali najmä informácie týkajúce sa prepúšťania zamestnancov a plnenia memoranda uzatvoreného medzi spoločnosťou a vládou SR.

Informovala o tom dnes na brífingu po skončení rokovania parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti jeho predsedníčka Jana Kiššová (SaS). Jediným bodom rokovania výboru, na ktorom bol prítomný aj minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD), bola situácia v U. S. Steel.

"Rozhodla som sa osloviť zástupcov spoločnosti U. S. Steel, aby nám povedali, aká je situácia, aké majú plány, čo sa týka prepúšťania zamestnancov a odpredaja spoločnosti. Zástupcovia spoločnosti U. S. Steel však odmietli na takéto rokovanie prísť s odôvodnením, že sú súkromnou spoločnosťou a nemajú čo chodiť na zasadnutie hospodárskeho výboru," priblížila Kiššová.

Zástupcovia U. S. Steel podľa jej slov však zrejme zabudli na to, že majú s vládou SR podpísané memorandum o porozumení. "Súčasťou tohto memoranda sú rôzne záväzky aj na jednu stranu, aj na druhú stranu. Súčasťou záväzkov na stranu U. S. Steel je, že by po dobu piatich rokov nemali hromadne prepúšťať zamestnancov a nemali by spoločnosť, ani jej časť odpredať," zdôraznila. 

Vzhľadom na to, že informácie o týchto skutočnostiach sú rôzne, tak je podľa nej dôvodné očakávať, že tu bude istá snaha aj zo strany verejnosti, aj zo strany hospodárskeho výboru NR SR, o nejakú verejnú kontrolu a o monitorovanie situácie, či neprichádza k porušeniu spomínaného memoranda.

"Keďže odmietli, rozhodla som sa požiadať ministra hospodárstva SR, aby nám prišiel situáciu v U. S. Steel ozrejmiť," poznamenala. Šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR niektoré otázky výboru podľa Kiššovej zodpovedal, na niektoré však odpovedať nevedel. "Sľúbil, že niektoré ďalšie dodatočné informácie z ministerstva hospodárstva výboru dodajú," zdôraznila.

"Mne z toho vychádza, že memorandum o porozumení je do veľkej miery záväzkom pre SR, ktorá poskytuje nenávratné príspevky na rôzne projekty. Na druhej strane, záväzky, ktoré sú na stranu spoločnosti U. S. Steel, sú len hromadne neprepúšťať po dobu päť rokov, hoci dnes prepúšťajú 29 ľudí mesačne. To hraničí až s nedodržaním ich povinnosti, alebo minimálne je v mojich očiach narušený duch dohody," povedala.

Minister hospodárstva SR podľa nej má informáciu, že spoločnosť U. S. Steel chce naďalej zotrvať na Slovensku. Záväzok hromadne neprepúšťať a nepredať spoločnosť alebo jej časť sú podľa Kiššovej veľmi malé satisfakcie vo vzťahu k Slovenskej republike.

"Požiadala som preto pána ministra hospodárstva, aby vypracovali analýzu, či táto investícia je pre SR výhodná alebo nie. Verím, že v zmysle platných pravidiel nám do 30 dní analýzu dajú. Som ale prekvapená, že takúto analýzu dodnes MH SR ani vláda SR nemá," dodala Kiššová.