22.06.2016, 14:00

Kočner vstupuje do kauzy Bašternák. Odmieta, aby poslanci riešili jeho firmy

Podnikateľ Marian Kočner namieta, že poslanci nemajú právo zaoberať sa daňovým tajomstvom jeho firiem.

Vyplýva to z poslaneckého prieskumu, ktorý sa dnes konal na Finančnej správe kvôli kauze Bašternák. Kočner avizoval, že podá trestné oznámenie, ak bude daňové tajomstvo okolo jeho spoločností zverejnené.

Kočner vstupuje do kauzy Bašternák

"Ide o ovplyvňovanie tejto kauzy Marianom Kočnerom. Má zamedziť poslancom, aby sa dozvedali nové skutočnosti v kauze Bašternák," reagoval poslanec SaS Jozef Rajtár. 

"Musím podotknúť, že sme dostali na poslaneckom prieskume dokument, kde Marian Kočner dáva podnet na nezverejnenie údajov obsahujúce daňové tajomstvo, nakoľko tam boli aj firmy pána Kočnera. Budeme sa tým zaoberať," doplnil predseda finančného výboru Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Finančná správa si dá k tomu vypracovať právne stanovisko. "Kočner v podnete uviedol, že podá trestné oznámenie v prípade, že bude porušené daňové tajomstvo," upozornil šéf výboru.

V prípade kauzy Bašternák opoziční poslanci uviedli, že manažment finančnej správy vzniesol kritiku na políciu. "Podľa nich nie je dostatočne vybavená a nemá ani dostatočné skúsenosti na to, aby riešila neoprávnené nadmerné odpočty DPH a podvody okolo nich. Zaznamenali sme kritiku toho, že nie sú na to dostatočne vybavení alebo ochotní to robiť. Ladislav Bašternák je priateľ Roberta Kaliňáka ako ministra vnútra, takže aj zo strany finančnej správy sú obavy v tomto smere, že polícia nekoná tak, ako by v týchto prípadoch konať mala," tvrdí Jozef Rajtár (SaS).

Podľa opozičných zákonodarcov by bolo potrebné prijať legislatívne zmeny, aby sa zrýchlil proces vyšetrovania daňových podvodov. "Kriminálny úrad finančnej správy ako vyšetrovateľ maká na prípade, ale ďalej sa nemôže pohnúť, musí to posunúť polícii a tam ten vyšetrovateľ ide znovu od začiatku," priblížil Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) s tým, že ak by finančná správa prišla s návrhom, ako tento proces spružniť, opozícia ho podporí.

Boj za naše peniaze

Poslanci vidia tiež problém v podávaní sťažností, ako sa stalo aj v prípade vyšetrovania kauzy Bašternák, kedy nebola podaná sťažnosť voči uzneseniu vyšetrovateľky Národnej kriminálnej agentúry.

"Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy povedal, že v podstate nepodávajú žiadnu sťažnosť. Za celé jeho funkčné obdobie nepodali žiadnu sťažnosť. Predpokladám, že tá tradícia bola aj predtým. Bohužiaľ dnes je zvykom, že finančná správa skloní hlavu, keď polícia rozhodne a ďalej nebojuje. My potrebujeme, aby finančná správa bojovala za naše peniaze," doplnil Matovič.

Opoziční poslanci podľa neho navrhli v tejto oblasti napríklad systém, že ak sa zamestnanci finančnej správy rozhodnú napísať sťažnosť, riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy by ju automaticky akceptoval a podal. "Nech dôveruje svojim zamestnancom, ktorí na prípade pracovali," dodal Matovič.