Opozičná rada strán SaS a OĽaNO-NOVA chce zvolať mimoriadny brannobezpečnostný výbor.

Ide o podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia moci verejného činiteľa kvôli dopravnému priestupku podnikateľa Ladislava Bašternáka.

"Je neprípustné, aby si človek takýmto spôsobom mohol vybavovať zmazanie pokuty. Je mi ľúto, že minister Kaliňák buď klamal, alebo bol zavedený. Tento prípad Bašternák zamietla polícia pod koberec," povedal poslanec OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic. Dodal, že Bašternák sa už dlhodobo správa ako človek, ktorý je nad zákonom.

"Nič sa ho netýka, platenie daní, predpisy, dopravné značky. Jediný dôvod, prečo nesedí vo väzení je ten, že má kontakty na najvyšších miestach, veď v jeho byte býva premiér Robert Fico," doplnil Lipšic. 

Prepojenia na funkcionárov polície

"Návrh na zvolanie mimoriadneho výboru by sme chceli podať budúci týždeň," povedal dnes Vašečka na tlačovej konferencii v parlamente. Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA) s Ľubomírom Galkom (SaS) momentálne zbierajú podpisy poslancov pod zvolanie mimoriadneho výboru, už sa priebežne rozprávali s tými z opozície.

Bašternák má podľa opozičných poslancov prepojenia na policajných funkcionárov, ktorí ho majú snahu kryť. Ide tu podľa nich o zneužitie právomocí verejného činiteľa.

Na výbore chcú riešiť Bašternákove možné kontakty na polícii, ktoré ma využívať vo svoj prospech. Kaliňák by si podľa nich pred tým nemal zakrývať oči, pretože takto ničí reputáciu vlády nielen doma, ale aj v zahraničí.

Bašternáka podľa úradného záznamu, ktorý Lipšic vlastní, zastavila policajná hliadka 29. júna 2012 po tom, čo pri šoférovaní prešiel cez plnú čiaru. Nemal zapnutý ani bezpečnostný pás a okrem iného neposlúchol výzvu polície, aby vypol motor.

Galko: Vyzval Kaliňáka, aby odstúpil

Policajti mu chceli dať pokutu 150 eur. Bašternák niekam podľa záznamu telefonoval, pýtal si meno policajta, názov útvaru, kam patrí. Tlmočil to do telefónu a žiadal, aby to vybavili. Následne policajtom volal ich šéf, aby Bašternáka nechali tak. Tí napriek tomu pokračovali a chceli Bašternákovi zadržať aj vodičský preukaz. Ten napokon pokutu zaplatil.

Takéto správanie Bašternáka je podľa trojice poslancov arogantné. Tvrdia, že inšpekcia ministerstva vnútra možné ovplyvňovanie policajtov z vyšších miest s vysokou pravdepodobnosťou zamietla pod koberec.

Galko s Vašečkom vyzvali Kaliňáka, aby policajnú hliadku, ktorá Bašternáka zastavila, zbavil mlčanlivosti. Domnievajú sa však, že tak neurobí. Vyzvali ho tiež, aby odstúpil z funkcie a aby umožnil riadne vyšetrovanie kauzy Bašternák týkajúcej sa miliónových vratiek DPH. "Bašternák mal už dávno sedieť v base," povedal Galko.

Kaliňák počas tohtotýždňového opozičného pokusu o jeho odvolanie na úradný záznam reagoval. Povedal, že on má iný dokument ako Lipšic. Ten neobsahuje časť o nátlaku na policajtov a je podpísaný oboma policajtmi, ktorí v prípade vystupovali, a je súčasťou spisu. Lipšica obvinil z toho, že pracuje s falzifikátmi.