24.05.2016, 14:20

Starosta Wolfsthalu: Nerozumiem, prečo sú slovenskí policajti na hraniciach, máme s tým len starosti

Prečo na rakúskom vidieku uspel populistický kandidát na prezidenta? Pre HNtelevíziu vysvetľuje starosta Wolfsthalu, ktorý je ukážkovým príkladom spolužitia dvoch národov.

Ak by o osude rakúskych volieb rozhodoval vidiek, tak by u našich západných susedov "vládol" extrémne pravicový prezident. Potvrdzuje to aj hlasovanie v prihraničnej obci Wolfsthal, kde Norberta Hofera volilo až 61 percent obyvateľov.

Podľa starostu Wolfsthalu Gerharda Schödingera dali touto voľbou ľudia najavo, že nesúhlasia s migračnou politikou rakúskej vlády. "Ľudia majú strach, že Rakúsko to nezvládne," hovorí pre HNtelevíziu Schödinger. V Rakúsku žiada o azyl 90-tisíc utečencov a migrantov z Blízkeho Východu a Afriky.

Problémom pre Wolfsthalčanov nie sú podľa jeho slov Slováci, ktorých žije v obci už 30 percent. "Slováci u nás žijú už dlhé roky, ostatní ľudia s nimi nemajú žiaden problém."

Starosta sa neobáva ani návratu hraničných kontrol medzi Rakúskom a Slovenskom. "My tu na rakúskej strane nevykonávame žiadne hraničné kontroly. Práve naopak, stále tam stoja slovenskí policajti. Ja sám tomu nerozumiem. Zo Slovenska predsa nechodia do Rakúska žiadni utečenci. Nikto iný nepovedal, že na našich hraniciach sú s utečencami problémy, iba Slovensko. Potom s tým máme my starosti, keď na hraniciach niekoľko hodín denne stoja slovenskí policajti," dodal Schödinger pre HN.