12.05.2016, 11:17

Nicholsonová reagovala na obvinenia svojho asistenta. Okamžite ho prepustila

Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová
Zdroj: TASR/M. Svítok

Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová prepustila svojho asistenta Jozefa Kováča.

Dôvodom sú obvinenia, ktoré v stredu prezentoval štátny tajomník ministerstva školstva Erik Tomáš. Podľa neho mal Kováč uliať štátne peniaze (38-tisíc eur) na svoj účet.

Na rozdiel od Erika Tomáša nie som vyšetrovateľ a ani prokurátor. Nerozhodujem o vine a nevine. Ale prerozdeľujem verejné peniaze na asistentov a preto som sa rozhodla, že s pánom Kováčom ukončujem spoluprácu až do vyšetrenia tohto prípadu," povedala podpredsedníčka parlamentu na tlačovej konferencii.

Nicholsonová doplnila, že Kováč pre ňu pracoval tri týždne mal dostať 500 eur mesačne.

Štátny tajomník rezortu školstva Erik Tomáš v stredu informoval, že Jozef Kováč si mal na svoj súkromný bankový účet a účet spriaznených osôb vyplácať peniaze MPC, priamo riadenej organizácie ministerstva školstva. Dokopy išlo o 16 platieb v celkovej sume 38-tisíc eur.

K vyplácaniu peňazí malo dôjsť tak, že Jozef K. vypracovával fiktívne dohody o vykonaní práce, ktoré nikdy neprebehli, alebo vypracovával duplikáty krycích listov a faktúr k reálnym platbám.

Podľa Tomáša je veľké podozrenie, že mal v MPC dvoch komplicov, ktorí mu pomáhali zahladiť stopy v záverečnej závierke. Vedenie organizácie tak o chýbajúcich peniazoch nevedelo. Vedenie MPC už podalo v tomto prípade trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR.

S Kováčom je spojený aj minuloročný prípad úhrady peňazí na podvodný účet. V auguste 2015 odišlo z MPC takmer 460.000 eur na falošný účet.

Platba a faktúry sa týkali národného projektu, v ktorom mala firma Kvant poslať na školy socializačné balíčky pre deti z osád. Splatnosť faktúr bola k 1. júlu 2015, koncom júna však dostal ekonóm z MPC falošný mail s informáciou o zmene účtov. Napokon prišiel o prácu, hoci, ako tvrdí, nemal s tým nič spoločné.