17.03.2016, 11:33

Smer prevalcoval ostatných. Bude kontrolovať všetky ministerstvá

O menách ministrov Fico hovoriť nechcel, tieto otázky sa totiž musia ešte prerokovať na straníckych centrálach.

Robert Fico
Zdroj: HN/Peter Mayer

Strana Smer-SD bude mať štátneho tajomníka na každom ministerstve. Po rokovaní delegácií Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a #Siete to dnes oznámil líder Smeru-SD Robert Fico s tým, že nová vláda môže vzniknúť už na budúci týždeň. V prípade Smeru-SD budeme mať štátneho tajomníka v každom rezorte,“ povedal premiér.  

Fico zopakoval, že ustanovujúca schôdza NR SR bude v stredu 23. marca. „Ak táto schôdza prebehne štandardne a nebudeme svedkami žiadnych provokácií, tak ihneď po ukončení schôdze by súčasná vláda podala demisiu a ak na to bude vhodný časový priestor, vznikla by nová vláda buď v stredu večer alebo vo štvrtok ráno," povedal premiér.

Šéf Smeru-SD ocenil a poďakoval predsedom a delegáciám ďalších troch strán, že majú eminentný záujem na tom, aby sa pri zostavovaní koalície dodržiavali štandardné demokratické postupy. "Došlo k dohode na programových prioritách, ktoré boli verejnosťou prijaté ako veľká výzva. My sa k nim aj v tomto duchu postavíme," deklaroval.

O menách ministrov hovoriť nechcel, tieto otázky sa totiž musia ešte prerokovať na straníckych centrálach. „V nedeľu večer by malo byť vo všetkých personálnych otázkach jasno a budem môcť informovať pána prezidenta," avizoval Fico s tým, že všetky práce potrebné na vznik koalície pokračujú v štandardnom režime. „Verím, že to povedie k funkčnej a stabilnej vláde," uzavrel.

Najsilnejšia strana Smer-SD obsadí okrem funkcie premiéra aj post vicepremiéra pre investície a ministerstvá vnútra, financií, zahraničných vecí, zdravotníctva, hospodárstva, kultúry a práce. SNS bude nominovať ministrov obrany, školstva a pôdohospodárstva. Most-Híd nominuje ministrov spravodlivosti a životného prostredia a Sieť ministra dopravy. Mená nových ministrov zatiaľ oficiálne neoznámili.

Strany sa dohodli tiež, že pozíciu predsedu NR SR obsadí SNS. Smer-SD, Most-Híd a Sieť nominujú po jednom podpredsedovi a jedna pozícia podpredsedu bude patriť opozícii.

Pozrite sa, ktoré strany budú šéfovať ministerstvám + tipy HN na šéfov rezortov (mená nie sú ešte oficiálne):

Premiér: Smer-SD - Robert Fico

Podpredseda vlády pre investície: Smer-SD - Peter Pellegrini

Predseda parlamentu: SNS - Andrej Danko

Minister vnútra: Smer-SD - Robert Kaliňák

Minister financií: Smer-SD - Peter Kažimír

Minister zahraničných vecí: Smer-SD - Miroslav Lajčák

Minister hospodárstva: Smer-SD - Peter Žiga / Viktor Stromček

Minister dopravy: Sieť - Róbert Auxt

Minister pôdohospodárstva: SNS - Stanislav Becík

Minister obrany: SNS - Jaroslav Paška

Minister spravodlivosti: Most-Híd - Lucia Žitňanská

Minister práce: Smer-SD - Ján Richter

Minister životného prostredia: Most-Híd - Lásló Solymos

Minister školstva: SNS - Ľudovít Hajduk

Minister kultúry: Smer-SD - Marek Maďarič / Ján Podmanický

Minister zdravotníctva: Smer-SD - Tomáš Drucker