Päť členov ruského motorkárskeho klubu Noční vlci dnes poobede prišlo do Bratislavy k vojnovému pamätníku Slavín uctiť si pamiatku padlých sovietskych vojakov. Vítalo ich tu niekoľko stoviek ľudí s ruskými a slovenskými vlajkami.

Ruských motorkárov sprevádzalo na ich ceste z Českej republiky do Bratislavy viacero priaznivcov zo Slovenska i Česka. Keď dorazili na Slavín, položili k dverám do pamätnej siene vence a poklonili sa padlým sovietskym vojakom, ktorí zahynuli počas 2. svetovej vojny. "Prišli sme len položiť vence, pripomenúť si našich dedov, pradedov a uctiť si ich pamiatku," povedal pre TASR jeden z ruských motorkárov Vladimír.

Na Slovensku ani v Česku sa podľa neho nestretli s problémami a ľudia ich všade vítali. Noční vlci tvrdia, že ich návšteva nie je spojená s politikou. "My chceme vzdať úctu padlým, to je náš cieľ," skonštatovali spoločne. Po návšteve Bratislavy majú naplánované pokračovať do Rakúska. "Pôjdeme ďalej po mestách a obciach, kde zahynuli vojaci Červenej armády," dodal Vladimír.

Niekoľkohodinové čakanie na ruských motocyklistov bolo miestami dramatické, a to pre nezhody medzi táborom ľudí, ktorí prišli Nočných vlkov vítať, a tými, ktorí ich prítomnosť na Slovensku neschvaľovali. Situáciu musela napokon upokojovať polícia. Na Slavín prišiel aj Juraj z Bratislavy so svojou priateľkou z Ukrajiny a s ukrajinskou vlajkou na ramenách. Pre médiá uviedol, že nechápe, prečo Slovensko dovolilo vstúpiť Nočným vlkom na svoje územie. "Videli sme, ako reagovali iné krajiny Európskej únie, ako Poľsko, Nemecko či Litva," skonštatoval.

Viaceré známe osobnosti na Slovensku ako Ondrej Dostál, Grigorij Mesežnikov, Lucia Štasselová či Martin Mojžiš si počas prítomnosti motorkárskeho klubu pripomenuli pred ruským veľvyslanectvom v Bratislave pamiatku obetí agresie Ruska proti Ukrajine. "Tej agresie, ktorú Noční vlci podporujú, a toho Putina, ktorého obdivujú," konštatovali spoločne. Jazda ruských motorkárov podľa nich nie je ich súkromnou záležitosťou, ale súčasťou oficiálnej propagandy Putinovho Ruska.

Taktiež tvrdili, že okrem obetí fašizmu si treba pripomínať aj obete Josifa Stalina, komunizmu a súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina. Preto si dnes uctili ich pamiatku aj na Slavíne či pri pamätníku Danky Košanovej na Univerzite Komenského v Bratislave.

Klub Noční vlci si pri príležitosti 70. výročia víťazstva Červenej armády nad nacistickým Nemeckom naplánoval jazdu z Moskvy do Berlína. Jeho členovia sa chcú zastaviť na viacerých pietnych miestach v Bielorusku, Poľsku, na Slovensku, v Rakúsku a Česku, aby si uctili pamiatku padlých sovietskych vojakov.

Ich jazda sa má skončiť 9. mája v Berlíne. V uplynulé dni niektorým členom motorkárskeho klubu zakázali vstup do Poľska či Litvy.

Súvisiace články