16.05.2018, 15:50

Kaliňák si skartáciou zaisťuje beztrestnosť, tvrdí Matovič s tým, že ho dobehne spravodlivosť

Podľa opozičného poslanca si Kaliňák masovou skartáciou pripravoval pôdu na beztrestnosť.

Kaliňák si skartáciou zaisťuje beztrestnosť, tvrdí Matovič s tým, že ho dobehne spravodlivosť
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) si má podľa opozičného poslanca Igora Matoviča (OĽaNO) zabezpečovať do budúcna beztrestnosť tým, že dával masívne skartovať dokumenty.

"Pán minister vnútra nenechal všetko na náhodu a ak chce zostať na slobode po tých podvodoch, čo na ministerstve napáchal, tak musí spraviť všetko preto, aby stopy zamietol," povedal Matovič.

Dokumenty sa mali skartovať najmä v súvislosti so zisteniami prokurátora špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka. "Na druhý deň po tom, ako špeciálna prokuratúra odobrala spisy Vasiľovi Špirkovi, spustil Kaliňák masívnu skartáciu dokumentov na ministerstve vnútra," povedal Matovič s tým, že sa Kaliňák podľa neho dozvedel, čo na neho Špirko zistil a tak dal radšej dokumenty skartovať. "Mafia na Slovensku siaha krížom krážom," skonštatoval poslanec.

Skartovať mali 276 verejných obstarávaní z rokov 2007-2010.

Skartovanie dokumentov je podľa Matoviča súčasťou Kaliňákovho plánu na beztrestnosť. K tomu podľa poslanca patrí aj zabezpečenie policajného prezidenta do roku 2026 a ústavných sudcov do roku 2031. "Vtedy už bude dávno všetko premlčané," povedal Matovič.

Podľa opozičného poslanca neobstojí ani argument, že dokumenty skartovali v súlade so zákonom, ktorý to umožňuje po piatich rokoch. "Kým mal Kaliňák pocit absolútnej beztrestnosti, tak sa nič neskartovalo ale potom prišla kauza Bašternák, Kaliňák dostal strach, zobral si NAKU, aby zobrali Špirkovi spisy a aby ho šikanovali. Zistili, čo tam je a radšej to všetko skartovali," dodal líder OĽaNO.

Podľa Matoviča je toto skartovanie dokumentov dôkazom, že Kaliňák má čo skrývať. "Ak by mal čisté svedomie, skartoval by tie dokumenty? On radšej všetky stopy zmaže."

Poslanec sa obáva najmä toho, že skartovaním dokumentov budú zničené všetky dôkazy a možné výpovede nebudú súdom stačiť. "Keď raz príde spravodlivosť, nebude sa o čo pozrieť," skonštatoval Matovič.

"Chcel by som mu na tomto mieste dokázať, že aj Al Capone keď ho nepristihli pri tých vraždách. Tak na sprostej base alkoholu ho klofli. Aj na neho raz spravodlivosť doľahne a môže skartovať, koľko chce," odkázal poslanec.

Reakcia ministerstva

Keď bol Igor Matovič (OĽaNO) a jeho ľudia súčasťou vládnej koalície, mali dva roky na to, aby sa všetky tendre preverili. Tvrdí to ministerstvo vnútra. Reaguje tak na Matovičovo vyhlásenie, že poslanec Národnej rady SR Robert Kaliňák (Smer-SD) dal počas svojho šéfovania na ministerstve vnútra v roku 2016 skartovať dokumenty z 276 verejných obstarávaní, ktoré sa uskutočnili od roku 2007 do roku 2010.

Ku skartácii dokumentov došlo podľa rezortu v zmysle nariadenia o registratúrnom poriadku účinného od 1. marca 2010. "Dnes už máme nové interné nariadenie 96/2016 účinné od 1. októbra 2016, ktoré pri skartácii dokumentácie z verejného obstarávania taktiež vychádza z päťročnej lehoty ustanovenej v zákone o verejnom obstarávaní," uviedlo pre TASR ministerstvo vnútra. Ako potvrdilo, skartovalo sa naraz 277 dokumentácií za roky 2007 až 2010. "Teda aj dokumentácie k súťažiam za vlády, ktorej bol pán Matovič súčasťou," podotkol rezort.