20.03.2018, 12:04

Prezident Kiska nevymenuje Pellegriniho vládu, budú ďalšie protesty

Prezident Andrej Kiska povedal dezignovanému premiérovi Petrovi Pellegrinimu svoje výhrady k návrhu novej vlády.

Prezident Kiska nevymenuje Pellegriniho vládu, budú ďalšie protesty

Prezident Andrej Kiska nevymenuje novú vládu v zložení, v akom ju navrhol Peter Pellegrini (Smer-SD). Hlava štátu to vyhlásila po stretnutí s dezignovaným premiérom Petrom Pellegrinim.

"Povedal som mu aj moje konkrétne výhrady k jeho návrhu. Požiadal som ho, aby mi do piatku navrhol novú zostavu nominantov na členov a členky vlády," vyhlásil Kiska. Dodal, že Pellegrini má veľmi náročnú úlohu.

Pellegrini má veľmi náročnú úlohu. Musí presvedčiť, že nová vláda prinesie zmeny, ktoré očakávame. Musí vytvoriť stabilnú vládu, ktorej obsadenie, a to predovšetkým osoba ministra či ministerky vnútra, dokáže upokojiť napätú atmosféru spoločnosti. Vládu, ktorá by mala byť schopná presvedčiť verejnosť, že zabezpečí nezávislé a nestranné vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale ako aj podozrení pôsobenia organizovaného zločinu, o ktorých písal zavraždený novinár," skonštatoval Kiska.

Podľa jeho slov roky obsadzovania verejných funkcií príbuznými, známymi či obchodnými partnermi, vytvorilo v očiach verejnosti nelichotivý obraz o stave štátnych inštitúcií. "Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí chránia verejný záujem," povedal Kiska.

Dodal, že posledné, čo dnes potrebujeme, sú ďalšie nekonečné diskusie a podozrenia, kto bol s kým na motorkách či oslave narodenín. "Ako hlava štátu to nepripustím, toto nie je cesta k obnoveniu dôvery. Preto som požiadal o nový návrh," dodal Kiska s tým, že na obsadenie nového kabinetu musíme mať prísne nároky.