09.02.2018, 15:34

Fico, Kaliňák a Glváč sú pupočnými šnúrami previazaní s Bašternákom, tvrdí Galko

Prokurátor má rozhodnúť, či si Bašternák bude môcť uplatniť účinnú ľútosť a doplatiť takmer dva milióny eur.

Fico, Kaliňák a Glváč sú pupočnými šnúrami previazaní s Bašternákom, tvrdí Galko

Na prípad podnikateľa Ladislava Bašternáka obvineného v daňovej kauze je inštitút účinnej ľútosti neuplatniteľný. Vyhlásil poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS) v reakcii na medializovanú informáciu, že špeciálnej prokuratúre bol odoslaný výsledok vyšetrovania kauzy a mohla by skončiť s takýmto výsledkom.

Prokurátor má rozhodnúť, či si bude môcť podnikateľ uplatniť účinnú ľútosť a doplatiť takmer dva milióny eur za neoprávnené odpočty DPH pri predaji bytov v bratislavskom komplexe Five Star Residence. „Je jednoznačné, že účinná ľútosť je na takýto prípad rozkrádania DPH absolútne neuplatniteľná,“ povedal Rajtár v piatok počas tlačovej konferencie v parlamente. Pripomenul nález Ústavného súdu, podľa ktorého nemožno účinnú ľútosť aplikovať na prípady fiktívneho vykazovania DPH.

„Na tomto prípade sa absolútne lámu základy spravodlivosti. Ide tu o to, či si ten takzvaný 'náš človek' môže dovoliť všetko, čo chce, alebo či aj na neho platí zákon,“ vyhlásil Rajtár. Vyzval policajného prezidenta, aby zverejnil detaily prípadu, kto ho vyšetruje, ako aj meno dozorujúceho prokurátora. Požiadavku podľa opozičného poslanca odôvodňuje verejný záujem.

V decembri 2017 podal Rajtár trestné oznámenie, v ktorom zhrnul sériu údajných daňových podvodov v kauze. Pri nich boli podľa neho uplatnené neoprávnené vratky DPH v celkovej výške osem miliónov eur. Zaujíma ho, prečo sa doteraz nevyšetrili ďalšie daňové podvody v kauze. „Ide o pokračujúci trestný čin a preto polícia má právo navrhnúť väzbu a vziať páchateľa do väzby. V tomto prípade to jednoznačne mala urobiť,“ domnieva sa.

„V strane Smer-SD existujú traja politici, ktorí sú takpovediac pupočnými šnúrami previazaní s podnikateľom Ladislavom B.,“ doplnil Rajtára podpredseda SaS Ľubomír Galko. Je to podľa neho Robert Fico, Robert Kaliňák a Martin Glváč. „V každej slušnej krajine by toxické vzťahy politikov s takýmto človekom mali za následok, že by títo ľudia museli odísť z verejného života. U nás nemajú v sebe ani toľko chochmesu, aby vyvodili aspoň tú základnú zodpovednosť za vzťahy, ktoré s touto osobou udržiavali,“ uviedol.

Poslanec zároveň poukázal na to, že výsledok vyšetrovania kauzy ukázal, že polícia v minulosti pri jej posudzovaní zlyhala. Galko však odhaduje, že policajti zodpovední za zakrytie daňovej trestnej činnosti nebudú potrestaní. Poukázal totiž na to, že policajná inšpekcia, ktorá by ich mohla vyšetrovať, spadá priamo pod ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý má väzby na Bašternáka.