24.01.2018, 13:03

Matovič obvinil podpredsedu Smeru, že okradol chorých o vyše milión eur: Jeho dni na slobode sú spočítané

Šěf OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že podpredseda Smeru okradol chorých ľudí.

Šéf OĽaNO Igor Matovič na brífingu obvinil podpredsedu Smeru Juraja Blanára, že okradol chorých ľudí o 1,5 milióna eur. Toto obvinenie sa týka nákupu CT prístroja v nemocniciach v Liptovskom Mikuláši a v Trstenej z roku 2011.

"Dni Blanára na slobode sú spočítané. Odporúčam mu, aby sa venoval svojím deťom, lebo pokiaľ bude polícia konať správne, tak veľkú časť života strávi vo väzení," reagoval Matovič.

Fica vyzval, aby Blanára odvolal z vedenia Smeru

Šéf obyčajných zároveň vyzval premiéra Roberta Fica, aby ho okamžite vyhodil z vedenia Smeru. "Ak tak neurobí, tak potom chráni zlodejov," dodal Matovič. 

Líder hnutia pripomenul, že ponuka víťaznej firmy Intes Poprad bola niečo viac ako 2,9 milióna eur za dva CT prístroje. Teda o 1,5 milióna eur vyššia ako ponuka firmy Siemens, ktorá hovorila o sume niečo cez 1,4 milióna eur.

Blanár, ktorý mal s verejnými zdrojmi hospodáriť zodpovedne, podľa Matoviča vybral horšiu vyššiu ponuku. Poukázal tiež na dodatočné zníženie tohto rozdielu na asi 800-tisíc eur.

O výsledkoch kontroly ÚVO už hovorila aj predsedníčka ŽSK Erika Jurinová (OĽaNO). Avizovala, že kraj podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s výsledkami kontroly nákupu CT prístrojov do dvoch nemocníc ŽSK Úradom pre verejné obstarávanie.

Kontrola ÚVO podľa nej jednoznačne potvrdila, že pri nákupe CT prístrojov ŽSK viackrát vážne porušil zákon. Za najzásadnejšie porušenie zákona v celom procese obstarávania označil ÚVO podľa Jurinovej nesprávne vyhodnotenie ponúk. "Potvrdilo sa tak, že kraj nakúpil dva CT prístroje do nemocníc maximálne nevýhodne," uviedla nedávno Jurinová.

Blanár požiadal o analýzu

Bývalý predseda ŽSK Juraj Blanár požiadal odborníkov o analýzu a stanovisko k pracovnej verzii protokolu ÚVO, ktorú dostal od Jurinovej. Stanovisko nezávislého odborníka podľa Blanára na 24 stranách jasne konštatuje, že obstarávanie bolo urobené v súlade s vtedy platným zákonom a pravidlami. "Rovnako vysvetľuje formálne pochybenia, ktoré nemohli mať vplyv na celkové obstarávanie," povedal nedávno Blanár.

Doplnil, že podľa nezávislého odborníka bol v protokole uplatňovaný princíp retroaktivity, čo je zásadná chyba. "Pretože nie je možné pozerať na obstarávanie v roku 2011 na základe dnes platných zákonov. Zároveň konštatuje, že systém obstarávania na základe ekonomicky najvýhodnejšej ponuky, ktorá umožňuje stanovovať jednotlivé kritériá, je absolútne v súlade s vtedy platným zákonom o verejnom obstarávaní. Dokonca konštatuje, že samotný ÚVO minimálne dvakrát v tomto období obstarával podľa tejto metódy," podotkol bývalý predseda ŽSK.

Na prípad v ŽSK upozornil ešte v roku 2016 nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Podľa neho mal ŽSK kúpiť dva CT prístroje pre svoje nemocnice v Trstenej a Liptovskom Mikuláši predražené o viac ako 800-tisíc eur. OĽaNO upozorňovalo na podozrenie, že bolo manipulované s obstarávaním.

Igor Matovič
Zdroj: HNtelevízia