Premiér Robert Fico vyhlásil, že je evidentné, že strácame dych v porovnaní s Čínou. Doplnil, že pred Čínou má veľký rešpekt.

"My choďme s klobúkom dole a ďakujme tým Číňanom, tomu vedeniu, že držia pod kontrolou takúto obrovskú krajinu," vyhlásil.

Fico túto krajinu velebil na diskusnom fóre Hospodárskych novín. Pritom svoje pochvalné slová začal na inú krajinu, na Vietnam.

"Minule som sa vo Vietname pýtal, že prečo tu nemáte opozíciu? Odpovedali mi a na čo by nám bola. Máme náboženskú slobodu, každý si cestuje, kde chce. Kto chce, podniká, kto nechce, nepodniká. Kto chce byť hladný je hladný. Kto chce byť najedený je najedený," povedal Fico.

​Potom prešiel na Čínu. "Je evidentné, že strácame dych v porovnaní s Čínou a ďalšími krajinami. A na toto budeme musieť nejako zareagovať."

Premiér zdôraznil, že nechce meniť spôsoby hodnotové alebo demokratické, ale podľa neho budeme musieť na to zareagovať.

"Pretože tento spôsob riadenia, ktorý preukazujeme je veľmi veľmi ťažkopádny. Nejaké zjednodušenia by sme mali sami hľadať vo vnútri, či to jednoducho ide, alebo to nejde," tvrdí Fico.

Ten vyjadril rešpekt aj preto, že čína má zhruba 1,4 miliardy obyvateľov. "Predstavte si, že by bol v Číne taký pluralitný systém založený na 37 politických stranách ako na Slovensku. Však máme atómovú vojnu do troch dní."

Fico na záver vyzval, aby sme Čínu rešpektovali a aby Čína rešpektovala nás. "Ak to tak bude, tak svet sa môže posunúť ďalej a ten tovar môže chodiť hore aj dole."