23.11.2017, 14:27

VIDEO: Rozčúlený Mihál sa pustil do Fica: Toto je také svinstvo, aké som ešte nezažil

Nezaradený poslanec sa svoju kritiku snažil vysvetliť na príklade kuchárky variacej v škole.

Premiér Robert Fico chce "okabátiť" verejných zamestnancov. Vyhlásil to nezaradený poslanec Jozef Mihál. Konkrétne má na mysli zvýšenie platov o 4,8 percenta od nového roka, ktoré Fico v pondelok sľúbil odborom.

Mihál sa svoju kritiku snažil vysvetliť na príklade kuchárky variacej v škole s "funkčným" platom 400 eur. "Ten sa jej musí dorovnať na minimálnu mzdu 480 eur, tú musí mať podľa zákona o minimálnej mzde," povedal. 

​Jej plat teda po zvýšení minimálnej mzdy o 4,8 percenta vzrastie na 420 eur, tvrdí Mihál a dodáva, že "doplatok do minimálnej mzdy už nebude 80 eur, ale len 60."  

Kuchárka tak "vo výsledku dostane rovnakých 480 eur. To je také svinstvo a také klamstvo na týchto verejných zamestnancoch, aké som ešte v živote nezažil. A vraj päťpercentné zvýšenie platov, čerta starého. V podstate dostanú presne to isté, čo by dostali tak ako tak," rozčúlil sa.

Následne skritizoval odbory za to, že s takýmto návrhom súhlasia. "Ale chyba nie je v odboroch, chyba je v premiérovi, pretože takýmto spôsobom klame a zavádza," povedal emotívne Mihál.

Fico sa podľa neho o verejných zamestnancov vôbec nestará. "Budú mať minimálnu mzdu tak či tak, o žiadne zvýšenie platov vlastne nejde," uzavrel.