21.11.2017, 16:02

Je to prehnitý systém. Nové zistenia v kauze okolo eurofondov sú toho dôkazom, tvrdia matovičovci

Poslankyňa obyčajných Veronika Remišová skonštatovala, že ak by kauza okolo eurofondov vypukla dnes, nedozvedeli by sme sa o tom.

Najvyšší kontrolný úrad potvrdil ďalšie pochybenia okolo kauzy eurofondov na ministerstve školstva.

Na brífingu to vyhlásila líderka OĽaNO Veronika Remišová.

Nové zistenia sa týkajú najmä hodnotiteľov. „My sme upozorňovali na to, že hodnotitelia nemali základné odborné požiadavky. Kontrola NKÚ ukázala, že oni nespĺňali ani tie požiadavky, ktoré si sami napísali," povedala Remišová.

​Ako príklad uviedla, že napríklad učiteľ Anglickeho jazyka hodnotil projekty v oblasti informačno-komunikačných technológií.

Remišová skonštatovala, že ak by kauza okolo eurofondov vypukla dnes, nedozvedeli by sme sa o tom.

"Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini vo svojom akčnom pláne navrhuje hodnotiteľov nezverejňovať."

Výzva pre Pellegriniho

Vyzvala Pellegriniho, aby aj na základe výsledkov kontroly NKÚ dodržal svoj sľub a znovu zaviedol zverejňovanie mien hodnotiteľov pri každom projekte.

"Hodnotitelia sú kľúčovým prvkom tohto prehnitého systému. Je nehorázne že veľké škandály v oblasti eurofondov vláda nerieši tak, aby ich odstránila," doplnila Remišová.

Kontrola preukázala, že v procese odborného hodnotenia vo Výzve na podporu Priemyselných výskumno-vývojových centier boli hodnotiace kritériá postavené značne subjektívne, a to v prípade šiestich bodovaných otázok z dvanástich.

"Až 31 bodov mohol žiadateľ získať za otázky subjektívneho posúdenia z celkových možných 45 bodov. Hranica pre schválenie bola pritom na úrovni 43 bodov," píše sa v stanovisku NKÚ.

Subjektívne bolo postavené aj jedno vylučujúce kritérium, kde odborný hodnotiteľ nemal jasne stanovenú hranicu. VA tiež nedostatočne zabezpečila odbornosť hodnotiteľov, keď príslušnú oblasť konkrétnej žiadosti hodnotil odborník z inej oblasti.

Kontrolný úrad tiež vyčíta, že výber odborných hodnotiteľov do tzv. shortlistov bol zrealizovaný len na základe ich časovej disponibility, ktorá v konečnom dôsledku nemusela odrážať skutočnosť, a doba odborného hodnotenia sa vo viacerých prípadoch predĺžila.

„V systéme je vážna chyba"

Kontrola zároveň odhalila, že niektorí odborní hodnotitelia boli členmi dozorných rád spoločností, ktoré boli žiadateľmi o príspevok.

Poslanec NR SR Miroslav Sopko (OĽaNO) poznamenal, že v systéme je vážna chyba a reakciou na to je zatĺkanie. "Chceme zakrývať takéto mrhanie pri eurofondoch. Vyzývam všetkých kompetentných, aby prestali na školstvo pozerať ako na rezort, kde sa všetko utrasie," povedal Sopko. Remišová zároveň vyzvala vládu, aby situáciu začala riešiť. Podľa jej slov je už dnes neskoro. 

"Ak by kauza eurofondy vypukla dnes, tak už nezistíte ani konflikt záujmov hodnotiteľov, ani ich neodbornosť, pretože podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) vo svojom akčnom pláne navrhuje hodnotiteľov nezverejňovať," uzavrela Remišová s tým, že vyzvala Pellegriniho, aby aj na základe výsledkov kontroly NKÚ dodržal svoj prísľub a presadil zverejňovanie mien hodnotiteľov projektov.

Správu budeme aktualizovať o stanovisko Petra Pellegriniho.