10.11.2017, 16:05

Aké fiasko? My sme suverénne vyhrali v počte poslancov. Fico podráždene reagoval na novinárov

Premiér Robert Fico dnes na brífingu zhodnotil výsledky župných volieb.

Premiér Robert Fico nepripustil, že Smer utrpel v župných voľbách porážku.

Priznal však, že by chcel pre stranu viac županov a krajských poslancov, ale taký je väčšinový systém a nedá sa s tým nič robiť.

Vyhlásil to na piatkovom brífingu s tým, že Smer-SD aj po minulotýždňových voľbách zostáva naďalej rozhodujúcou politickou silou.

Fico hovoril o občianskej vojne

Aké fiasko? Získali sme najviac poslancov. Samozrejme, že by som chcel viac, kto by nechcel viac. Ale Smer-SD získal najväčší počet poslancov," hovorí Fico. Premiér vyhlásil, že nerozumie, prečo ľudia hovoria o prepadáku vo voľbách.

Bavíme sa o politických stranách, ste hovorili, že je to fiasko, debakel masaker. Tak ja tomu nerozumiem," skonštatoval Fico.

To, že sa k voľbám vyjadril až teraz, vysvetlil Fico tým, že si úmyselne zobral prestávku, aby pozoroval atmosféru po zverejnení volebných výsledkov.

"Mal som pocit, že sme v krajine, kde je občianska vojna. Veľká časť redakcií mi spôsobom interpretovania výsledkov volieb skôr pripomínala stranícke centrály opozičných strán," povedal s tým, že Slovensko je jedna z najslobodnejších krajín na svete z hľadiska slobody tlače, ale slovenské médiá s tým nevedia narábať.

Fico: Nemám dôvod vyvodzovať zodpovednosť

Na margo personálnych zmien v strane avizoval, že sa o tom bude hovoriť na decembrovom sneme v Martine. "Ale nemám dôvod vyvodzovať zodpovednosť voči žiadnemu podpredsedovi strany," uistil.

Fico poukázal na skutočnosť, že Smer-SD získal 88 krajských poslancov, čo je suverénne najviac spomedzi všetkých strán.

"Chcem teda vedieť, ako môže byť fiasko pre stranu, ak získa najviac poslancov? Samozrejme, že by som chcel viac, ale trendy z hľadiska nástupu nezávislých kandidátov sú silné," tvrdí.

Premiér poznamenal, že napr. SaS získala len 3,6 percenta poslancov, OĽaNO okolo päť percent. "Môžete to interpretovať, ako chcete. Pýtam sa, či je debaklom, ak sme priamo zvolili dvoch županov za Smer-SD a podporili sme jedného v Banskej Bystrici? Jasné, že by som chcel viac, ale taký je väčšinový systém," zopakoval.​