11.10.2017, 21:26

Poslancov čaká vo štvrtok téma obetí trestných činov

Dnes pokračuje schôdza Národnej rady. Poslanic predkladajú návrhy zákonov.

Poslancov čaká vo štvrtok téma obetí trestných činov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Návrhy z dielne ministerky školstva Martiny Lubyovej (nom. SNS) ukončili druhý rokovací deň 21. schôdze parlamentu. Nevystúpil k nim ani jeden poslanec. Schôdzu dnes ukončili o pár minút skôr, ako mali v pláne. Na rad totiž prišli návrhy z dielne ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), ktorý má ale zdravotné problémy.

Richterove body tak poslanci prerokujú až na budúci týždeň v utorok. Na tento deň preložili aj návrhy z dielne ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nom. Smeru-SD). Vo štvrtok 12. októbra tak poslancov čakajú zmeny, ktoré pripravila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Medzi nimi je aj komplexná právna úprava práv obetí trestných činov.

Do právneho poriadku sa vďaka nej majú dostať nové pojmy obeť a obzvlášť zraniteľná obeť, ktoré dnes absentujú. Vzniknúť má katalóg práv obete trestného činu a vymedzí sa rozsah služieb odbornej pomoci. Obetiam ich majú poskytovať špecializované subjekty financované štátom.

Poslanci majú tiež vo štvrtok rozhodnúť o tom, či sa uskutoční liberalizácia staníc technických a emisných kontrol. Hlasovať budú aj o novele zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov. Zlepšiť má podmienky prístupu pre malých a stredných farmárov k pôde a zabraňuje špekuláciám pri automatickej obnove nájomného vzťahu.

Zákonodarcov čaká aj pravidelná Hodina otázok. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) povie, aké závery a konkrétne kroky očakáva na summite 'Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých', ktorý bude 13. októbra v Bratislave.

Opoziční poslanci zas chcú vedieť, či je podľa premiéra odmena vo výške 17,6 milióna eur pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána adekvátna.

Zákonodarcovia prešli za dva dni schôdze približne tretinu 70-bodového programu. Niektoré body prechádzajú bleskovo, bez diskusie. Popoludní nehlasujú, dohodli sa tak pre volebné mítingy pred novembrovými voľbami do vyšších územných celkov. V pléne tak popoludní a podvečer nie je veľa poslancov.