18.09.2017, 14:01

Sulík predstavil experta na eurofondy. Situácia je katastrofálna, musia nastať veľké zmeny, tvrdí

Liberáli majú svojho experta na eurofondy. Richard Sulík ho predstavil na tlačovej konferencii.

Richard Sulík a Ján Rudolf
Zdroj: HNtelevízia

Expertom na eurofondy v strane SaS sa stál Ján Rudolf. Dnes ho oficiálne predstavil na brífingu šéf liberálov Richard Sulík.

Podľa neho je situácia s čerpaním eurofondov vážna až katastrofálna.

"Nie je to tým, že by nebol dopyt po peniazoch. Je to tým, že zlyháva ľudský faktor, manažéri a politici. Zlyhávajú politici, ktorí uprednostňujú záujmy svojich partnerov či straníkov," hovorí Rudolf.

Z aktuálneho programového obdobia eurofondov sa vyčerpalo len 7 percent a z toho predchádzajúceho Slovensku podľa strany SaS prepadla viac ako miliarda eur. Podľa experta SaS pre eurofondy Jána Rudolfa však takéto zlé čerpanie eurofondov nie je spôsobené tým, že by o ne nebol záujem z regiónov alebo tým, že by bol zlý systém.

"Systém je v podstate dobrý, je schválený a auditovaný Bruselom, ale zlyhávajú ľudia, manažment, zlyhávajú politici, ktorí uprednostňujú stranícke záujmy a nie záujem regiónov, záujem štátu," zdôraznil Rudolf na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Aby sa čerpanie eurofondov zlepšilo a bolo transparentnejšie, navrhujú liberáli dodržiavať tri zásady. Prvou je podľa Rudolfa zásada transparentnosti.

To podľa neho znamená, že by mali byť všetky procesy transparentné, mali by byť zverejňované. A to nielen hodnotitelia, ale aj spôsob ich výberu, tiež by sa malo zverejňovať, komu sa eurofondy určili a výdavky v rámci jednotlivých projektov. Aby sa zabránilo ich predraženiu.

"Ďalej je to zásada nárokovateľnosti. To znamená nastaviť kritéria tak, aby boli eurofondy nárokovateľné pre každého, kto splní kritériá," opísal Rudolf.

Každý podnikateľ alebo obec by tak podľa neho automaticky dostala prostriedky z vyhlásenej výzvy. Keďže je rozpočet napríklad na konkrétnu výzvu obmedzený, podľa SaS by sa tieto prostriedky rozdelili medzi všetky subjekty, ktoré splnia dané kritériá, a teda by peniaze dostal každý, ale v menšej sume.

Treťou zásadou je podľa SaS zásada odbornosti. To znamená, aby sa jednotlivé odbory venované eurofondom, obsadzovali odborníkmi a nie politickými nominantmi či známymi a rodinnými príslušníkmi.