13.09.2017, 10:31

Rezort školstva je po škandále demoralizovaný. Musíte situáciu upokojiť, odkázal Kiska novej ministerke

Nová ministerka školstva Martina Lubyová bola dnes oficiálne menovaná do funkcie.

Martina Lubyová
Zdroj: HNtelevízia

Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval novú ministerku školstva Martinu Lubyovú do funkcie.

"Želám vám veľa síl a energie v službe pre verejnosť. Veľa odvahy a rozvahy keď budete čeliť výzvam v dôležitom a komplikovanom rezorte. Prebrali ste veľkú zodpovednosť," povedal Kiska vo svojom prejave v Prezidentskom paláci.

Podľa Kisku musí byť súčasťou snahy definitívne zrušenie spornej eurofondovej výzvy, kvôli ktorej skončil Plavčan predchodca.

"Po škandále s eurfondami je rezort školstva demoralizovaný. Nachádza sa v značnom chaose a neistote. Verím, že sa vám podarí zvládnuť situáciu a upokojiť," vyzýval Kiska Lubyováu.

Podľa Kisku verejnosť očakáva aj jasný signál, že nová ministerka pripraví opatrenia, ktoré umožnia získať peniaze na vedu a výskum pre slovenské vedecké tímy a inovatívne firmy.

"Som presvedčený, že budete musieť v krátkom čase informovať aj o tom, čo sa bude diať s testovaním piatakov. Rozumiem, že o tomto prebieha odborná diskusia, ale nepovažujem za správne, aby sa nejaký dôležitý projekt skončil, lebo naň minister nevyčlenil alebo zabudol vyčleniť peniaze," pripomenul Kiska s tým, že ako nová ministerka vstúpi aj do finálne rokovaní o rozpočte rezortu na budúci rok.

"Žiadna reforma, žiadna snaha o zmenu k lepšiemu vo vzdelávaní, vede a výskume sa nezaobíde bez investície do kvality. Na druhej strane je ťažké investovať tak vzácne zdroje v situácii, keď chýba plán, ako rozmeniť tie zámery z národného programu Učiace sa Slovensko na konkrétne reformné kroky smerujúce ku konkrétnym výsledkom," poznamenal prezident.

Lubyová podľa neho stojí pred náročnou úlohou. Zároveň zdôraznil, že v jej plnení sa môže spoľahnúť na jeho podporu.

Predseda SNS Andrej Danko v pondelok (11.9.) potvrdil, že novou ministerkou školstva sa stane Martina Lubyová zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Na tomto poste vystrieda Petra Plavčana, ktorý po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie abdikoval koncom augusta na svoju funkciu. Lubyová je členkou predsedníctva SAV.