11.09.2017, 11:36

Chaos na ministerstve školstva pokračuje. Školám chýba milión učebníc, je to absolútne zlyhanie, tvrdí SaS

Strana SaS poukazuje na pretrvávajúci chaos na ministerstve školstva po kauze s eurofondami.

Na ministerstve školstva vládne chaos. Šíri sa ďalej, postihuje žiakov, učiteľov aj školy, vyhlásil na brífingu poslanec SaS Branislav Gröhling.

"Nemáme dostatok učebníc, asistentov učiteľov, nebudeme vedieť aké sú výsledky piatakov, nezažijeme veľth cvičných firiem," vymenoval tímlíder liberálov pre školstvo.

Podľa neho ministerstvo školstva nedodalo žiadané učebnice, vykrytie učebníc je len 41 percent.

To znamená, že školám chýba viac ako milión učebníc.

"Žiaci sa nebudú mať z čoho učiť, rodičia budú musieť zaplatiť učebnice, ktoré ich deti potrebujú, je to absolútne zlyhanie ministerstva, za ktoré bude pykať rodič," dodal Gröhling. 

Ďalším problémom je podľa experta SaS na školstvo, že tento rok sa neuskutoční overovanie a zisťovanie vedomostí žiakov, ktoré poznáme pod názvom Monitor 5, lebo organizácia patriaca pod ministerstvo školstva (NÚCEM) nedostala financie na testovanie piatakov základných škôl.

Doteraz ministerstvo  na výsledky testovania vôbec nereagovalo, nepomáhalo školám a učiteľom a nerieši to, či sa naši žiaci zlepšujú alebo zhoršujú.  Tentoraz zašla situácia až tak ďaleko, že na ministerstve výsledky nechcú už ani len poznať,“ poznamenal Gröhling.

Podľa Gröhlinga je alarmujúci stav, keď asistenta učiteľa dostala iba každá tretia škola, ktorá o neho požiadala. „Ministerstvo aktuálne vykrýva iba 34 % zo žiadaných úväzkov. V súčasnosti dosiahlo vykrytie asistentov historické minimum,“ povedal Gröhling.