15.08.2017, 15:59

Fico vylúčil predčasné voľby: Sú to len pokusy za každú cenu destabilizovať túto krajinu

Premiér dnes na brífingu odmietol, že by kvôli vládnej kríze prichádzali do úvahy predčasné voľby.

Premiér Robert Fico
Zdroj: TASR/J. Kotian

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) nemôže súhlasiť s pokusmi za každú cenu destabilizovať túto krajinu.

Nemôže tiež súhlasiť s rôznymi názormi o predčasných voľbách, lebo to by bol koniec akýchkoľvek nádejí na udržanie sa Slovenska v jadre EÚ.

Vyhlásil to dnes na pôde ministerstva zahraničných vecí v odpovedi na novinárske otázky, či pod vplyvom vládnej krízy prichádzajú do úvahy aj predčasné parlamentné voľby.

Zároveň avizoval, že ďalší postup sa dohodne na Koaličnej rade.

Fico: Každý premiér má svoju životnosť

Fica mrzí, že sa v poslednom čase objavilo obrovské množstvo klamlivých a nepravdivých informácií, ktorých cieľom je destabilizovať.

"Tak si musia povedať páni z opozície, čo chcú. Či si chcú naplniť svoje smiešne stranícke ambície, alebo chcú hovoriť o tejto krajine. Každý má právo kritizovať, robiť opozičnú politiku, ale nad všetkým je dnes národnoštátny záujem tohto štátu," odkázal.

Premiér je presvedčený, že sami seba si nevážime ako krajinu.

"Objavujú sa informácie o údajných stretnutiach či tvrdeniach. Som desiaty rok premiérom tohto štátu a každý premiér má svoju životnosť. Každý premiér vie, že v nejakom okamihu musí ukončiť svoju misiu. Ja nehovorím, že ju idem ukončiť zajtra, ale mám pred sebou nejaký čas, ktorý chcem využiť najmä na to, aby táto krajina šliapala ekonomicky a sociálne, aby mala v poriadku verejné financie," poznamenal.

Premiér hovoril o žabomyších vojnách

Novinárov Fico vyzval, aby ho neťahali do svojich žabomyších vojen.

"Mojou úlohou je garantovať, že táto krajina pôjde ďalej. Máte pocit, že sa zaoberám vecami, ktoré publikujete, ktoré sú často nekorektné a nepravdivé? Nezaujíma ma to. Počkajte, život ide ďalej. V stredu (16.8.) bude vláda. Prenesme diskusiu na úroveň politických strán. Bude Koaličná rada, kde budeme hovoriť, ako to bude ďalej," dodal premiér.

Koaličná rada, ktorá sa mala uskutočniť dnes večer, nebude, lebo to nie je potrebné, keďže došlo k vzájomným konzultáciám lídrov. Potvrdila to dnes hovorkyňa premiéra Fica Beatrice Szabóová.

Podľa jej slov sa predsedovia vládnych politických strán Smer-SD, Most-Híd a SNS Robert Fico, Béla Bugár a Andrej Danko po pondelkových (14.8.) a dnešných konzultáciách dohodli na riadnom priebehu a na schválení programu zasadnutia vlády SR, ktoré sa uskutoční v stredu.

Dohodli sa aj na časovom harmonograme prípravy dodatku ku Koaličnej zmluve s osobitným zreteľom na ďalšie priority Programového vyhlásenia vlády SR.

"Vzhľadom na blížiace sa voľby do VÚC vyjadrili záujem vytvoriť konzultačné mechanizmy aj na nižších politických úrovniach," informovala.

Vládna koalícia v posledných dňoch riešila krízu, ktorá vypukla po tom, čo Danko v pondelok (7.8.) oznámil vypovedanie koaličnej zmluvy. Následne sa predsedovia Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd na doteraz poslednom rokovaní Koaličnej rady zhodli, že neexistuje alternatíva k súčasnej vláde.

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár za trojlístok informoval, že partneri sú odhodlaní pokračovať ďalej. Podľa neho nie je problém v koalícii taký vážny.

Po tejto zhode sa dostali cez médiá von požiadavky SNS. Odkazovanie cez médiá kritizujú viacerí predstavitelia koalície. Medzi požiadavkami SNS je napríklad 13. a 14. plat, zavedenie štátnych aeroliniek, podpora kúpeľníctva, ale aj to, aby sa ministri nevyjadrovali k práci kolegov.

SNS zároveň čelí kauze rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva. Národniari pripustili, že aj za spustením kauzy vidia kroky z Úradu vlády. Zároveň upodozrievajú Smer-SD zo spolupráce s OĽaNO na diskreditácii SNS. Tí to odmietajú. Bugár vyzval koaličných partnerov na zodpovednosť.