09.08.2017, 11:54

SaS by podporila dočasnú menšinovú vládu. Koalícia rozvracia štát, reaguje Sulík

Poslanci strany OĽaNO-NOVA predkladajú výzvu pre koaličných partnerov.

Sloboda a Solidarita (SaS) by po prípadnom odchode SNS z vládnej koalície podporila menšinovú vládu len do času konania predčasných parlamentných volieb. Opozičná strana to dnes uviedla vo svojom stanovisku.

Sulík: Koalícia okráda občanov

Podpredseda SNS Jaroslav Paška v utorok (8.8.) nevylúčil ako krajnú možnosť odchod strany z vlády v reakcii na vládnu krízu, ktorú odštartovalo stiahnutie podpisu predsedu SNS Andreja Danka pod koaličnou dohodou. Podľa SaS však budú mať predčasné voľby zmysel iba vtedy, keď sa vytvoria podmienky na porážku súčasnej koalície a na vznik lepšej vlády. Toto rozhodnutie je v rukách voličov, pripomenula strana.

​Predseda SaS Richard Sulík považuje za dôležitejšie než špekulácie o variantoch vývoja to, aby voliči Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd pochopili skutočnú hĺbku problému, ktorý Danko otvoril vypovedaním koaličnej zmluvy. Podľa Sulíka ho k tomu viedol škandál s eurofondmi na vedu a výskum.

„Táto koalícia okráda občanov na Slovensku i v Európe. Háda sa, keď je pri svojich zlodejstvách prichytená. Oslepená nenávisťou nevníma, že rozvracia štát, prehlbuje dezilúziu a ťažko poškodzuje občanov. Dusí potenciál krajiny dobehnúť ekonomicky vyspelé krajiny. Táto koalícia robí hanbu Slovensku, zrádza ho a zbabelo uteká pred zodpovednosťou,“ uviedol Sulík.

Kritika od OĽaNO

Na škandál s eurofondami upriamuje pozornosť aj opozičné hnutie OĽaNO-NOVA. „Vyzývame Roberta Fica a Bélu Bugára, aby nedovoli likvidovať slovenskú vedu a školstvo. Andrejovi Dankovi ide o kšefty a teplé miesta pre jeho funkcionárov," vyhlásila dnes na brífingu poslankyňa Veronika Remišová.

​"Vláda si neuvedomuje rozsah problému, ktorý spôsobila. Celý problém sa nevyrieši tým, že na ministerstve školstva vymenia jednu bábku za druhú v rukách Andreja Danka," doplnila Remišová. Podľa nej však Slovensko nemusú prísť kvôli kauze čerpania eurofondov len o pol miliardy eur.

"Je tu ďalšia miliarda eur z eurofondov, ktorú spoločne so školstvom rozdeľuje ministerstvo pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou. Aj pri týchto výzvach máme pochybnosti, či ich hodnotili ľudia, ktorí sú odborníkmi v tejto oblasti."

Podľa Remišovej hrozí, že kvôli nečinnosti ak neurobíme nápravu, nebudeme môcť čerpať eurofondy, čo je viac ako dve miliardy dolárov. 

Lídri koaličných strán sa na stretnutí v utorok zhodli, že problém v koalícii nie je taký vážny a sú odhodlaní v nej pokračovať. Po rokovaní koaličnej rady to oznámil predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý na brífing prišiel sám a tlmočil stanovisko vládneho trojlístka. Koalícia ešte krízu, ktorá vznikla po vypovedaní koaličnej zmluvy šéfom SNS, neuzavrela. Jej lídri sa opätovne stretnú v piatok (11.8.).