Vypovedanie koaličnej zmluvy šéfom SNS Andrejom Dankom vyvolalo veľkú vládnu krízu. Nebolo však úplne jasné, čo presne národniarom na doterajšej spolupráci s koaličnými partnermi zo Smeru a Mosta prekáža. Dnes však pred novinárov predstúpil podpredseda SNS Jaroslav Paška a veľmi obsiahlo odpovedal na ich otázky.

Fico sa tváril, že sa to netýka jeho strany

Ku kauze prerozdeľovania eurofondov na vedu a výskum na ministerstve školstva vyhlásil, že "problémom je pre nás to, že necítime zo strany Smer preberanie zodpovednosti za celú prípravu fondov, pretože ten proces prebiehal ďaleko dlhšie. Začal za pána podpredsedu vlády Pellegriniho."

"Dnes práve od vás (od novinárov, pozn. red.) máme informácie, že medzi tými, ktorí sú konečnými užívateľmi tých výhod, sú pán Flašík, pán Brhel a podobne, ktorí sú veľmi blízki Smeru," dodal podpredseda SNS.

"Je to absolútne pre nás nepochopiteľné, prečo sa tento útok voči eurofondom zo strany Úradu vlády rozbehol," vyhlásil Paška s tým, že vnímanie tohto problému Ficom bolo také, že sa to netýka jeho strany. "Ukázalo sa, že sa to týka aj jeho úradu a aj jeho politickej strany."

Systém eurofondov bol nastavovaný roky dozadu, tvrdí Paška, a "už pri vypracovaní prvých podkladov to naznačuje, že to bol plánovaný mechanizmus prerozdeľovania fondov kdesi do sfér, ktoré by možno až tak neplnili účel."

Pellegrini sa voči Paškovým vyjadreniam ohradil. "Nenechám zaťahovať náš úrad, ktorý si profesionálne plní svoje úlohy, aj voči Európskej komisii, do niekoho politických hier. Ale mrzí ma, že práve tieto dve, toľko kritizované výzvy, boli narýchlo vypísané len jeden deň pred vznikom nášho úradu a účinnosťou zákona a nemohli tak byť skontrolované ešte pred ich vypísaním našimi odborníkmi," uviedol podpredseda vlády.

"Koaličná dohoda nie je dodnes naplnená"

Súčasná vládna kríza je podľa Pašku "vyjadrením dlhodobejšej neochoty koordinovať záležitosti napríklad v regiónoch, v štátnej správe na úrovni okresov a podobne, kde máme podpísanú koaličnú dohodu, ktorá dodnes nie je naplnená."

A čo bola posledná kvapka? "Problém s tými eurofondami a udalosti na Úrade vlády, ktoré nám vytvorili dojem, že na Úrade vlády sa koná v snahe poškodiť Slovenskú národnú stranu."

Časť Úradu vlády urobila podľa Pašku úkony proti osobe Andreja Danka, nechcel ich však špecifikovať.

Koordinácia Smeru a OĽaNO

Zároveň Paška hovoril o podozrení v SNS, že Smer a OĽaNO spolupracujú na očierňovaní národniarov. "Máme taký pocit, ako keby bola strana OĽaNO zaangažovaná v tom, že bude útočiť na Slovenskú národnú stranu," vyhlásil. "Vidíme, že akýkoľvek materiál sa kdesi vygeneruje, spravidla nejde priamo voči nám, ale ide cez OĽaNO. Takže máme pocit, že tu je akýsi synchrón, ako keby ten politický subjekt bol nasadený na to, že bude SNS očierňovať s materiálmi, ktoré sú vypracované kdesi inde."

A či ide teda o koordináciu Smeru a OĽaNO? "Máme subjektívny pocit, že tá koordinácia sa začína prejavovať až navonok čitateľne." Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová však tieto tvrdenia odmieta. "Myslím, že to je škoda komentovať, ja už len čakám, kedy Andrej Danko začne tvrdiť, že pán Fico sa schádza s Igorom Matovičom potajomky v Trnave pri čaši vína a spoločne sa radia, čo a ako SNS by mohli zlého urobiť," vyhlásila. 

Ak Smer a premiér Robert Fico nebude mať záujem riešiť "nakopené problémy", Paška pripustil, že sa SNS môže z koalície stiahnuť. "Nech sa dohodne s pánom Kollárom, Matovičom prípadne s pánom Sulíkom," odkázal Paška premiérovi.