07.08.2017, 12:04

Brusel reaguje na kauzu okolo Plavčana. Slovensku pozastavil platby v štyroch výzvach

Poslancov hnutia OĽaNO-NOVA prezradili informácie z varovného listu, ktorý zaslala Európska komisia na Slovensko.

Brusel reaguje na kauzu okolo Plavčana. Slovensku pozastavil platby v štyroch výzvach
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Európska komisia pozastavila platby nie v dvoch ale až v štyroch výzvach a ministerstvu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií.

Vyplýva to z varovného listu, ktorý Brusel vo štvrtok minulý týždeň poslal na Slovensko kvôli kauze okolo eurofondov na ministerstve školstva.

​Tieto informácie z listu prezradili dnes na brífingu poslanci strany OĽaNO-NOVA, ktorí od prepuknutia kauzy chcú odvolať ministra školstva Petra Plavčana.

"Celý systém rozdeľovania na vedu a výskum 600 miliónov eur ministerstvo nezvládlo. My sa môžeme len pýtať, či išlo o neschopnosť alebo niečo iné. Andrej Danko o tom vo svojom oznámení že ministerstvo školstva že jednu výzvu pozastaví, taktne pomlčal," povedala poslankyňa Veronika Remišová.

Podľa nej dva hlavné problémy, na ktoré upozorňuje Európska komisia, boli hodnotitelia a výber firiem bez skúseností z výskumom a bez akejkoľvek činnosti.

Dodala, že je to vôbec prvýkrát, čo nám Európska komisia poslala varovný list.

Podľa poslancov strany OĽaNO-NOVA hrozí, že nám Brusel pozastaví niektoré dotácie a viaceré projekty budeme musieť platiť z našich daní.

Poslanci zároveň vyzvali podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, aby dohliadol na každú výzvu.

Na túto kauzu dnes reagovala aj strana SaS, ktorá vyzýva Plavčana, aby odvolal z funkcie generálneho riaditeľa Výskumnej agentúry Rastislava Belianskeho, ktorý nesie primárnu zodpovednosť za škandál s prideľovaním eurofondov pre vedu a výskum.

Liberáli zároveň žiadajú ministra Plavčana, aby požiadal o kontrolu celého procesu prideľovania eurofondov Najvyšší kontrolný úrad SR a ministerstvo financií, ktoré je certifikačným orgánom.

Rovnako vyzývame podpredsedu vlády pre investície Petra Pellegriniho, aby si jeho úrad konečne začal plniť svoje kontrolné povinnosti v dohľade na využívaní eurofondov,“ uviedol poslanec NR SR Branislav Gröhling, ktorý je tímlídrom SaS pre školstvo.