StoryEditor

Jadrom budúcej vlády zjednotená pravica

09.09.2002, 00:00
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda tvrdí, že novej vláde odovzdá svoju krajinu v dobrom stave. "Slovensko má najrýchlejší rast v strednej Európe. Pred štyrmi rokmi mu hrozil ekonomický krach. Situácia vtedy a dnes sa nedá porovnať," zdôrazňuje.

Pred štyrmi rokmi ste stáli v čele Slovenskej demokratickej koalície (SDK) a vaše preferencie sa približovali k tridsiatim percentám. Teraz predsedáte Slovenskej demokratickej a kresťanskej koalícii (SDKÚ), ktorej popularita sa pohybuje okolo desiatich percent. Nepociťuje to ako prehru?

- Nie, v žiadnom prípade. Skôr by som povedal, že mám opačné pocity. SDK bola stranou, ale bola to strana umelá. Umelá však nebola myšlienka spolupráce ideovo, programovo blízkych politických síl, ktorá stále pretrváva. A keď sa pozriete na moje vzťahy so Stranou maďarskej koalície (SMK) a s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH), možno povedať, že sú dobré. Také dobré, že predovšetkým od nás troch závisí, ako to bude na Slovensku po voľbách v roku 2002 vyzerať.

Čo sa týka preferencií, podľa posledných prieskumov malo SDKÚ a KDH spolu devätnásť percent. A to sme dve, nie päť politických strán, ako to bolo v SDK. Preto náš pokles nie je taký zlý. Posledné prieskumy pred voľbami v roku 1998 nám dávali medzi devätnástimi a dvadsiatimi štyrmi percentami a náš výsledok bol oveľa lepší. Preto by som dnešnú situáciu nedramatizoval.

Prečo sa nepodarilo udržať súdržnosť stredo-pravicových síl? Keby tieto sily dnes vytvorili jednotný blok, takmer určite by ste voľby vyhrali a zostavovali vládu.

- Problém je v KDH. Od začiatku má obavu istého pohltenia. Práve na tom, aby sa tak nestalo, strane vždy záležalo zo všetkého najviac. Je to legitímny postoj, ktorý treba rešpektovať a toto úsilie KDH spôsobilo, že sa v SDK vyvíjala situácia po voľbách tak, ako sa vyvíjala a teraz je limitujúcou na predvolebnú spoluprácu stredo-pravicových síl. Som však presvedčený, že ide len o otázku času.

Ak pravica, do ktorej možno počítať i Alianciu nového občana (ANO), dá po voľbách dokopy svoje sily, tvrdíte, že budete určovať ďalší politický vývoj na Slovensku?

- Za najprirodzenejšiu považujem trojicu strán KDH, SMK a SDKÚ. Tieto politické zoskupenia sú dnes súčasťou veľkej rodiny Európskej ľudovej strany. Cítiť to i v každodennom politickom živote. Na ministrov a poslancov SMK som sa mohol vždy spoľahnúť. Ak naše strany po voľbách nájdu rýchlo spoločnú reč, potom práve my môžeme vytvoriť základ budúcej novej vládnej koalície na Slovensku.

Nepriamo, ale napriek tomu jasne, ste sa v odpovedi dištancovali od strany ANO Pavla Ruska. Nepovažujete ju za štandardnú pravicovú stranu, s ktorou by ste mohli spolupracovať, prípadne i vytvoriť vládu?

- Správne ste postrehli moje mierne dištancovanie sa od tejto strany. Pomôžem si prieskumami verejnej mienky. Podľa nich väčšina Slovákov vníma ANO ako štandardnú politickú stranu. ANO na vlastnú profiláciu ešte stále iba čaká. Je však viac dôvodov predpokladať, že orientácia tejto Ruskovej strany bude smerovať k liberálnej prozápadnej časti politického spektra. Tu pochybnosti nemám. Môj odstup a otázniky nad budúcnosťou ANO spôsobilo politické správanie šéfa strany. V minulých týždňoch som v dôsledku toho musel kritizovať prerastanie mediálnej a politickej moci. Mediokracia je nebezpečný jav všade na svete.

Máte teda obavu, že z pána Ruska, ktorý ovláda komerčnú televíziu Markíza, môže vyrásť slovenský Berlusconi?

- Verím, že sa to nestane a za to treba usilovne bojovať, i keď v rámci demokratických pravidiel.

Kontrolné orgány však nedávno stratili možnosť odobrať televízii Markíza licenciu. Nemáte preto pocit, že tento súboj prehrávate?

- Nemám. Licenčná rada môže konať. Ja nie som pán Fico. Televízii Markíza sa nevyhrážam a nezasahujem do činnosti nezávislých orgánov. Nech licenčná rada koná podľa zákona, ktorý jej poskytuje všetky nástroje na to, aby udržala pána Ruska na uzde.

Spomenuli ste osobu predsedu strany Smer Roberta Fica, ktorý ako jediný z lídrov politických strán hovorí o tom, že chce byť budúcim premiérom. Viete si predstaviť, že by vaša SDKÚ bola súčasťou kabinetu, ktorého predsedom vlády by bol práve R. Fico?

- Nechcem predbiehať vývoj. Na takéto otázky budem odpovedať až po voľbách.

R. Fico hovorí, že patríte k jednému z troch ľudí, s ktorými nechce za žiadnych okolností vo vláde spolupracovať. Aký má na to podľa vás dôvod?

- Myslím, že ten dôvod je jednoznačný. V predchádzajúcich štyroch rokoch som pri uzatváraní politických kompromisov nikdy neprekročil hranice istého hodnotového rebríčka. Pán Fico vie, že predstavujem silu, s ktorou nepohne, keď bude chcieť vyhovieť energetickej loby a všetkým tým prapodivným ľuďom v jeho okolí. Preto by sa ma rád zbavil. Problém je v tom, že ja mám vo svojej strane silnejší mandát ako pán Fico v Smere. O ľuďoch z našej strany vždy rozhodovali iba naše stranícke orgány. Ale to je problém pána Fica.

Ak si R. Fico určí ako podmienku práve vašu neúčasť vo vláde, pôjde podľa vás SDKÚ radšej do opozície?

- To je hypotetická otázka a na tú, ak dovolíte, nebudem odpovedať.

Slovensko dnes stojí na prahu členstva v NATO i Európskej únii a berie sa to ako samozrejmosť. Bolo to skutočne také samozrejmé? Nehrozil Slovensku osud Chorvátska, ktoré dodnes zostáva bokom od integračných procesov?

- Na Slovensku sa to skutočne berie tak, ako keby nám naša dnešná pozícia spadla z neba, ako keby to bolo čosi automatické. Nebolo to samo od seba, nebolo to zadarmo a ešte nič nie je vyhraté. Už pred štyrmi rokmi som vedel, že máme všetky predpoklady na to, aby sme získali späť stratenú dôveru zahraničia. Ale vôbec som si nebol istý úspechom. Vedel som, že sa to nedá docieliť rečami, ale skutočnými výsledkami tu na Slovensku. A to bolo veľmi ťažké - predovšetkým vzhľadom na zloženie vlády. Aj preto mám z dnešného stavu takú radosť. Napriek tomu, čo tvrdí, napríklad, pán Fico, chcem povedať, že dobrý výsledok v zahraničnej politike sa mohol dostaviť iba preto, že som robil dobrú domácu politiku.

U nás na Slovensku sa často hovorí, že v zahraničí sme na tom dobre, ale doma je to zlé.

- Nie je to tak. Mečiarova povesť v zahraničí bola zlá, pretože robil nezmysly a kroky proti demokracii doma na Slovensku. Táto spojitosť platila za Mečiara, platí aj teraz a bude platiť i v budúcnosti.

Keď sa potvrdia predvolebné prieskumy, budeme po voľbách môcť povedať, že sa vám podarilo zlomiť politickú silu okruhu okolo Vladimíra Mečiara. Ako je to však s ekonomickou mocou? Títo ľudia v slovenskom hospodárstve ešte stále zohrávajú veľkú úlohu.

- Tento problém nie je vyriešený. Ich ekonomická moc klesá, ibaže to nejaký čas trvá. Vytlačili sme viacerých Mečiarových "privatizérov" úplne mimo podnikov, ktoré kontrolovali - nebohého Rezeša, pána Poóra, Martinku a mnohých ďalších. Faktom je, že mnohí z tých, ktorí sa za Mečiara dostali k majetku, si ho ešte užívajú. Ale na každého dôjde. Na jedného z nich bolo dokonca vznesené obvinenie a máme prvý prípad, že bol obvinený sudca za to, že zobral úplatok. Veľký poriadok začal robiť nový minister vnútra v polícii a výsledky sú evidentné. Prostredie sa zlepšuje, tendencia je veľmi dobrá. Ešte jedno takéto volebné obdobie, kde bude absolútne nespochybniteľné, že vládna moc presadzuje spravodlivosť, demokratické princípy, právny štát, a výsledky už budú jednoznačné.

Bol predaj veľkých firiem zahraničným vlastníkom jedným z prostriedkov na zlomenie ekonomickej moci Mečiarových "privatizérov"?

- Bol to jeden z dôvodov, ale nie ten hlavný. Hlavné boli ekonomické dôvody. So zahraničným kapitálom prichádza nové know-how, začlenenie Slovenska do globálnych procesov. Západní vlastníci si postrážia, aby v ich firmách nedochádzalo ku škandálom, ako boli Duckého zmenky v Slovenskom plynárenskom podniku, prichádza nová manažérska kultúra, obmedzuje sa korupcia.

Verejnosť vníma vašu vládu ako korupčnú. Pán Fico hovorí, že medzi vaším a Mečiarovým kabinetom nie je v tejto oblasti žiadny rozdiel. Aké máte vysvetlenie na to, že Slováci takto hodnotia vašu vládu?

- Pán Fico sa svojou politikou približuje k Haiderovej, a tým je povedané všetko. Oprime sa o fakty. Ani proti jednému z členov mojej vlády nebolo vznesené obvinenie, o trestnom stíhaní nehovoriac. Na rozdiel od kabinetov susedných krajín. Často z mojej vlády odchádzali ministri z funkcie iba preto, že firma "a" vyhrala verejnú súťaž a firma "b", ktorá prehrala, podsunula novinárom nezmysly a začalo sa mediálne peklo. Aby sa toto peklo skončilo a vláda mohla normálne pracovať, ministri odchádzali, viacerí dobrovoľne.

Sú však i prípady, ako, napríklad, bývalý minister obrany Pavol Kanis, ktorý nedokázal doložiť pôvod peňazí na vilu za niekoľko desiatok miliónov korún a napriek tomu, okrem demisie, sa mu nič nestalo. Ako je to možné?

- Nie som policajný prezident ani minister vnútra. Ja môžem iba umožniť polícii, aby konala. A túto možnosť jej dávam. Nikdy jej nikto v ničom nebránil, a tak by to aj malo byť.

Na druhej strane, keď Najvyšší súd SR prepustil z väzby bývalého šéfa SIS Ivana Lexu, vyjadrili ste sa veľmi ostro proti. Je dôvod, prečo slovenské súdy nefungujú, v tom, že sudcami sú ľudia, ktorí sa tam dostali ešte za Mečiara?

- Asi je to tak. Keď prepustili Lexu z väzby, označil som toto rozhodnutie za hanebné, a to vám trikrát podčiarknem a zopakujem. A mám na to právo. Počas mojej vlády sú súdy skutočne nezávislé. Neznamená to však, že nebudú konať, alebo že sa k výsledkom ich činnosti nebude verejnosť vyjadrovať. Dôvodom, prečo súdy fungujú tak ako fungujú, je, že sú tam "staré štruktúry". Je to zrejme i dôsledok tlaku Mečiara v rokoch, keď bol vo vláde. Bolo to obdobie morálnej a etickej devastácie. Mnoho sudcov je tým dodnes poznamenaných a bude to trvať ešte dlho. Zmeniť to môže iba verejná mienka, ktorej tlak musí byť čoraz silnejší.

Je miera korupcie v slovenskom súdnictve jednou z najvyšších?

- Rád sa držím faktov a nedokážem to zmerať. Ale pokiaľ sa týka vnímania verejnosti, tak áno. Najlepšie je to v oblastiach, ktoré boli privatizované, napríklad v bankovníctve. Druhou skupinou sú daňové úrady. Tam to nie je nič moc. Najhoršie na tom, podľa názorov ľudí, sú súdy.

Slováci však vnímajú ako zlú i ekonomickú situáciu a zlé fungovanie štátu v takých oblastiach, ako je školstvo či zdravotníctvo. Pociťuje to ako zlyhanie vašej vlády?

- Tento smutný, trápny obraz vytvárajú slovenské médiá. Vždy sa snažia vyvolať obraz nejakej apokalypsy. Napríklad, že sa v školách, pre dlhy, nezačne od prvého septembra vyučovať. Je september a žiadne noviny nepíšu o žiadnej škole, kde by sa nezačalo vyučovanie. Do konca roku stredné a základné školy úplne oddlžíme, ale o tom tiež nikto nepíše. Už sa mi to ani nechce viac komentovať. Dostali sme Slovensko z apokalypsy, keď nás svet ignoroval, keď si štát požičiaval za 26-percentný úrok. Dnes si požičiavame za 8 percent, inflácia je rekordne nízka, máme rekordný vývoz. Ako je to možné, že sa o tom nepíše? Stále sa iba vyvolávajú hrôzostrašné predstavy. Pestujeme si tu mizernú náladu.

Je tu však minimálne jeden moment, ktorý je skutočne vážnym problémom. Je ním nezamestnanosť, ktorá sa drží tesne pod dvadsiatimi percentami. Kedy sa podarí dostať ju na normálnu stredoeurópsku úroveň?

- Myslím si, že sa nevymyká normálnej stredoeurópskej úrovni. V niektorých nemeckých spolkových krajinách je miera nezamestnanosti vyššia ako na Slovensku. V Poľsku dnes počet ľudí bez práce narastá a Slovensko je na tom už lepšie ako náš severný sused. Tendencia na Slovensku je navyše dobrá, nezamestnanosť klesá. Možno sme mohli urobiť viac v motivácii pracovať, v boji proti čiernej práci a tak ďalej. Nič dramatické sa však nedeje. Prechádzame takým istým obdobím, akým prešli mnohé krajiny vstupujúce do únie. Nezamestnanosť je síce stále ešte našou najväčšou slabinou, ale tendencie sú dobré.

Stáli ste na čele kabinetu, ktorý bol veľmi rôznorodý, so stranami odľava doprava. Myslíte si, že nová vláda bude lepšia ako tá vaša?

- Myslím si, že áno. Nebude taká široká. Ja som mal vo vláde asi desať strán. Nový kabinet nebude musieť niesť také bremeno ako my. Mečiarova vláda nám zanechala nesplatené miliardové faktúry. Prvý rok sme nerobili nič iné, iba hasili tieto požiare. Slovensko bolo na pokraji ekonomického krachu. To sa s dnešnou situáciou nedá porovnať. Ekonomika je funkčná, máme najrýchlejší rast zo všetkých krajín strednej Európy, Slovensko je medzinárodnej uznávaným štátom, sú tu zahraničné investície. Je to o niečom inom.

Môžete novej vláde zaručiť, že po vás nezostanú žiadne nezaplatené účty?

- To zaručiť môžem.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
20. apríl 2024 16:53