StoryEditor

September bol pre akcie čiernym mesiacom

03.10.2002, 00:00

Po nečakane výraznom utorňajšom oživení začali americké akcie prvé minúty včerajšieho obchodného dňa s takmer 1-percentným poklesom, keď sa prepadli pod hranicu 7 900 bodov.
Posledný štvrťrok, ktorý sa začal v utorok, otvoril Dow Jones povzbudivým, takmer 5-percentným rastom na 7 938 bodov. Investorom zlepšila náladu najmä správa o dohode medzi Irakom a Organizáciou Spojených národov o návrate zbrojných inšpektorov, čo mierne znížilo riziko vzniku vojny medzi USA a Irakom.
September sa však do kroniky nielen amerických, ale aj ostatných svetových kapitálových trhov zapíše čiernymi písmenami. Pre takmer všetky významné burzové parkety to bol najhorší mesiac za posledné štyri roky. Od konca augusta stratili americké akcie viac než 10 %. Posledný septembrový deň sa Dow Jones prepadol až na 7 591 bodov, čo je najmenej od augusta 1998. Septembrom sa skončil aj tretí štvrtok tohto roka, a ten bol podľa analytikov CNN pre americké akcie jeden z najhorších za posledných 50 rokov. Pretrvávajúca neistota vyplývajúca z hrozby vojenského konfliktu v Iraku a zo série negatívnych hospodárskych výsledkov viacerých významných firiem vyvolávala medzi investormi neochotu investovať voľné finančné prostriedky do akcií. Nálady na trhu nezlepšili ani výsledky niektorých ekonomických indikátorov USA. Pre analytikov sú veľkým sklamaním červené čísla amerických priemyselných výrobcov a stagnácia spotrebiteľských výdavkov.
Ešte horšie ako Dow Jones dopadol v septembri hlavný akciový index frankfurtskej burzy Dax, ktorý sa svojou výkonnosťou zaradil medzi najslabšie indexy na svete. V porovnaní so začiatkom roka klesol takmer o polovicu. Pritom v priebehu minulého mesiaca stratil viac než pätinu svojej pôvodnej hodnoty, a to predovšetkým pre problémové výsledky nemeckých volieb. Investori sa obávajú, že nemecká ekonomika, ktorá sa v závere minulého roka dostala z recesie, bude namiesto rastu stagnovať. A od Gerharda Schrödera, ktorý sa opätovne stane nemeckým kancelárom, neočakávajú, že sa pustí do reformy dôchodkového systému, daní či trhu práce, ktoré nemecká ekonomika potrebuje okrem iného aj preto, aby nemala problémy s napĺňaním paktu stability.
Dax bol v septembri dokonca slabší ako brazílsky akciový index Bovespa, ktorý si od konca augusta pohoršil o 16 %. Prepad brazílskej burzy ovplyvnila nervozita investorov z blížiacich sa všeobecných volieb, v ktorých sa očakáva návrat socialistov k moci. Špecifikom brazílskeho finančnom trhu, ktorý je najväčší v Latinskej Amerike, je, že jeho turbulencie sa prenášajú do celého regiónu.
Najmenšie straty mali na prekvapenie analytikov ázijské akciové trhy, ktoré sú reprezentované predovšetkým tokijskou burzou. Hlavný akciový index Nikkei stratil počas septembra iba 7 % a od začiatku roka celkovo približne 15 %. Napriek tomu vývoj v druhej najväčšej ekonomike, ktorá si už viac než desať rokov nevie nájsť cestu dlhodobého udržateľného rastu najmä pre problémy bankového sektora, nie je pozitívny. Odráža sa to aj na akciovom trhu. Nikkei sa včera po 1,2-percentnej strate prepadol na najnižšiu hodnotu za posledných 19 rokov, keď uzatváral na 9 049 bodoch.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/burzove-noviny, menuAlias = burzove-noviny, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. apríl 2024 11:43