StoryEditor

Ceny kakaa dosiahli 17-ročné maximum

15.10.2002, 00:00

Úspechy rebelov v kľúčovej oblasti pestovania kakaovníkov na Pobreží Slonoviny, ktoré je najväčším vývozcom kakaa na svete, vytlačili ceny tejto komodity na najvyššiu úroveň za takmer 17 rokov.
Ako uviedla britská mediálna spoločnosť BBC, koncom minulého týždňa sa frontová línia medzi vládnymi a opozičnými silami posunula už do vzdialenosti 30 kilometrov od centra obchodovania s kakaom, mesta Daloa.
Na komoditných trhoch v Londýne, ktoré sú hlavnými svetovými trhmi pre kakao, klesli ku koncu týždňa termínované ceny tejto komodity na úroveň 2 500 USD za tonu, čo je takmer 17-ročné maximum. Na trhoch v New Yorku vzrástli ceny o 2,25 % na 2 317 USD za tonu, čo je tiež najvyššia úroveň za ostatných 17 rokov, presne od septembra 1985.
Boje medzi znepriatelenými stranami prerušili obchod s kakaom a kupci sa museli obrátiť priamo na pestovateľov komodity. Na situáciu na Pobreží Slonoviny zareagovala aj Medzinárodná organizácia pre kakao (International Cocoa Organisation -- ICO), ktorá pôvodne plánovala presunúť svoje ústredie z Londýna do Abidžanu. V dôsledku nepokojov sa ICO zatiaľ rozhodla odložiť zmenu ústredia. Najnovšie správy sú pozitívnejšieho rázu, keďže senegalský minister zahraničných vecí Cheik Tidiane Gadio v nedeľu vyhlásil, že sa mu podarilo dosiahnuť pokrok pri riešení konfliktu. Obe strany súhlasili s mierovým plánom, aj keď podľa šéfa rebelov to ešte neznamená konečnú dohodu s vládou.
Ceny kakaa vzrástli od začiatku bojov pred tromi týždňami o 12 %. Pobrežie Slonoviny pritom dodáva až 40 % z celkových dodávok kakaa na svetové trhy. Najväčšia spoločnosť pre obchodovanie s kakaom ED&F Man Cocoa očakáva, že tohtoročná produkcia komodity klesne o 4,1 %, čo vyvoláva obavy, že dopyt už tretí rok za sebou prekoná ponuku. V dôsledku bojov boli zničené stovky domov a tisícky robotníkov z Burkiny Faso, ktorí tvoria najväčšiu skupinu zamestnancov na kakaovníkových plantážach, utiekli z krajiny. Práve Burkinu Faso obvinil prezident Pobrežia Slonoviny Laurent Gbagbo z podpory rebelov.
Z problémov v krajine momentálne ťažia susedné štáty. Kakaovníkový región Ghany Ašanti očakáva úrodný rok. Ghanská rada pre kakao už oznámila, že v piatok zvýšila vstupné ceny komodity na 763 USD za tonu kakaových bôbov. Ghana, tretí najväčší producent kakaa na svete, je jediným štátom, ktorý má pevné ceny. Farmári v Kamerune zasa údajne od zvýšenia cien na svetových trhoch zdvojnásobili ceny kakaových bôbov. Kamerunská produkcia však dosahuje iba 1/10 produkcie Pobrežia Slonoviny, ktorá predstavuje okolo milióna ton kakaových bôbov.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
19. apríl 2024 12:19