StoryEditor

Ministri v Johannesburgu podporili Kjótsky protokol

02.09.2002, 00:00

Ministri na svetovom Summite o udržateľnom rozvoji v Juhoafrickej republike sa v sobotu v Johannesburgu dohodli na podpore Kjótskeho protokolu o klimatických zmenách. Kompromisná dohoda je prvým výraznejším úspechom diplomatických rokovaní o príprave deklarácie, ktorú by mali šéfovia účastníckych štátov schváliť tento týždeň. Dohodli sme sa na Kjóte, povedal dánsky minister životného prostredia Hans Christian Schmidt. Podľa zdrojov z rokovaní sa vďaka sprostredkovacej misie Japonska podarilo dosiahnuť dohodu o texte, ktorý Kjótsky protokol podporuje a pritom nevzbudzuje námietky Spojených štátov a niekoľkých ďalších krajín. USA protokol síce podpísali, ale za súčasného prezidenta Georga Busha od neho odstúpili.
V kompromisnom texte štáty, ktoré protokol ratifikovali, "dôrazne vyzývajú ostatné krajiny, aby tiež tak urobili". Dohoda obsahuje aj zmienku o tom, že najprv by sa v boji proti klimatickým zmenám mali angažovať bohaté krajiny. Dosiahnutý kompromis pritom bude súčasťou širšieho plánu zameraného na dosiahnutie udržateľného rozvoja, ktorý by mali budúci týždeň podpísať vedúci delegácií jednotlivých účastníckych krajín.
Na lepšej ochrane biologických druhov do roku 2010 sa dohodli na rokovacom maratóne v noci navčera delegáti johannesburského summitu OSN. Do tohto termínu sa má výrazne znížiť rýchlosť vymierania jednotlivých druhov.
Pokiaľ však ide o ďalšie ústredné témy rokovaní, naďalej sa nedospelo k zhode. Medzi kľúčové body diskusie patrí napríklad Európskou úniou rázne presadzované budovanie zdrojov obnoviteľnej energie po celom svete.
Mnoho krajín, bohatých aj chudobných, vzdoruje cieľom summitu. Spojené štáty sa odmietli zaviazať ku konkrétnym termínom pre nové ciele, ako napríklad znížiť do roku 2015 na polovicu množstvo ľudí vo svete bez prístupu k hygienickým zariadeniam. Podľa USA sú konkrétne výsledky dôležitejšie ako slová na papieri.
Európska únia zas prejavila neochotu diskutovať o odstránení subvencií pre svoje poľnohospodárstvo, zatiaľ čo rozvojové krajiny sa pridali na stranu Washingtonu proti požiadavke na budovanie obnoviteľných zdrojov energie.
Najmenej 10 000 demonštrantov, frustrovaných pomalým tempom rokovaní a v obavách, že zámery summitu budú zmietnuté zo stola, pochodovalo v sobotu z chudobnej johannesburskej štvrte Alexandra ku kongresovému centru v luxusnom predmestí Sandton. Ich tričká a transparenty zdobili nápisy typu: "Usáma bin Ládin - zbombarduj Sandton", "Ruky preč od Iraku", "Globalizujme intifádu", či "Bush, patríš do buša". Demonštranti boli hluční, no neútoční.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. apríl 2024 00:23