StoryEditor

FDP prišla s radikálnym programom

14.05.2002, 00:00

Štyri a pol mesiaca pred nemeckými parlamentnými voľbami vedie v prieskumoch verejnej mienky pravicový blok kresťanských demokratov a Kresťanskosociálnej únie (CDU/CSU) s liberálnou FDP pred červeno-zelenou (SPD/Zelení) vládnou koalíciou.
Sociálnym demokratom (SPD) očividne nepomáha ani stúpajúca populárnosť ich charizmatického lídra -- spolkového kancelára Gerharda Schrödera. Ten podľa prieskumu verejnej mienky stanice ZDF zvýšil svoj náskok pred jeho pravicovým vyzývateľom, lídrom Kresťanskosociálnej únie (CSU) a bavorským premiérom Edmundom Stoiberom. Až 51 percent Nemcov si neželá žiadne personálne zmeny na poste kancelára (o štyri percentá viac ako na konci apríla), Stoibera by v prípade priamej voľby volilo len 41 percent obyvateľov (o jedno percento menej ako v apríli, o štyri menej ako v marci). Sociálnych demokratov chce však voliť len 33 percent voličov, pravicový blok kresťanských demokratov (CDU) a Kresťanskosociálnej únie (CSU) až 42 percent. Pri predpoklade, že konzervatívci pôjdu do koalície s liberálnou FDP, ktorá má stabilne okolo 10 percent, je pravdepodobné, že výhra v septembrových voľbách patrí im. Červeno-zelená koalícia by získala len 42 percent. Postkomunistická PDS, ktorá vládne v Berlíne v koalícii s SPD, by sa so štyrmi percentami do Spolkového snemu ani nedostala.
Pri týchto výsledkoch prieskumov začínajú médiá špekulovať na tému novej vlády. Edmund Stoiber síce zdôrazňuje, že ide len o "kompetentný tím pre najdôležitejšie rezorty" (denník Leipziger Volkszeitung), nemecký konzervatívny denník Die Welt však v titulku hlása, že "plánovanie kabinetu pravicovej únie pokročilo". Pričom v niektorých oblastiach budú mať konzervatívci čo robiť, aby predstihli svojich predchodcov. Súčasný šéf parlamentnej frakcie Friedrich Merz (CDU) by mal podľa denníka prevziať rezort financií a nahradiť tak Hansa Eichela. Podľa inštitútu NFO sa v aprílovom prieskume popularity umiestnil Merz až na 16. mieste, Eichel na šiestom, pričom až 20 percent opýtaných respondentov o Merzovi nikdy nepočulo. Najobľúbenejším politikom je už stabilne zelený minister zahraničných vecí Joschka Fischer (76-percentná podpora), nahradiť by ho mal tiež populárny Wolfgang Schäuble (53-percentá podpora). Bavorský minister vnútra Günther Beckstein, horlivý kritik Fischera, by mal vystriedať Otta Schilyho (53 percent). Bývalý generál bundeswehru a brandenburský minister vnútra Jörg Schönbohm zas Rudolfa Scharpinga, ktorý sa do pamäti verejnosti zapísal predovšetkým škandálmi. Šéfkou parlamentnej frakcie by sa mala stať líderka CDU Angela Merkelová.
Po vydarených voľbách v Sasku-Anhaltsku sa FDP po prvýkrát rozhodla vymenovať svojho kandidáta za kancelára. Je ním ambiciózny líder liberálov Guido Westerwelle. "Jeden z typických mediálnych gagov," nazval jeho kandidatúru kancelár Gerhard Schröder. "Nebojím sa ničoho, a už vôbec nie pána Westerwelleho," vyhlásil včera. Nadšení neboli ani konzervatívci. "FDP stavila na šou," kritizoval generálny tajomník CSU Thomas Goppel potenciálneho koaličného partnera. Westerwelle podľa neho "chodí od párty k párty..., jeho kandidatúra má pramálo spoločné so serióznou politikou".
V prípade koalície chce FDP nahradiť priebežne progresívne daňové tarify 15-, 25- a 35-percentnými daňovými stupňami. Cieľom je zjednodušenie daňového práva ("Daňové priznanie na jednom liste papiera".) FDP navrhuje aj zrušenie ekologickej dane (ako spočiatku Edmund Stoiber), daň z motorových vozidiel sa má preniesť na daň z pohonných látok. Zrušiť by sa mala živnostenská daň, obce by namiesto toho mohli dávať prirážky na dane z príjmov fyzických a právnických osôb. Pošta a telekomunikácie by sa podľa ich návrhu mali už do roku 2005 kompletne privatizovať. Privatizovať by sa mali aj krajské banky a vodné a odpadové hospodárstvo. Štátne subvencie by sa mali ohraničiť na päť rokov, miliardové subvencie uhoľného priemyslu sa majú do roku 2005 znížiť na polovicu a potom úplne zrušiť. Nemeckí liberáli, ako malá strana, ktorá si to môže dovoliť, tak ako jediní (po nemastnom-neslanom programe SPD a CDU/CSU) prišli s radikálnym programom. "FDP chce amerikanizáciu našich spoločenských podmienok," vyhlásil generálny tajomník SPD Franz Müntefering. Jediným bodom volebného programu liberálov je podľa neho demontáž sociálneho štátu.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. apríl 2024 00:24