Jadrová katastrofa, ktorú odborníci považujú za tretiu najhoršiu v histórii, je pre väčšinu ľudí takmer neznámou. Jej následky pritom trápia obyvateľov priľahlých oblastí ruského závodu Majak dodnes.

Po konci druhej svetovej vojny sa Sovietsky zväz snažil dohnať Ameriku a čo najskôr vyrobiť vlastnú atómovú bombu. Sovieti založili niekoľko výskumných a výrobných stredísk a pre ich zamestnancov postavili nové mestá. Jedno z týchto miest vzniklo pri jadrovom zariadení Majak, ktoré leží asi 80 km od Čeljabinsku.

Počas prvých rokov prevádzkovania si vedenie Majaku s ekológiou príliš hlavu nelámalo a kontaminovaná voda sa vypúšťala priamo do rieky. Už to je samo o sebe veľmi zlé. Ale 29. septembra 1957 prišla skutočná katastrofa. V jednej z obrích nádrží na tekutý jadrový odpad zlyhalo chladenie a došlo k výbuchu. Jadrového odpadu bolo v tej dobe v nádrži asi 80 ton a po explózii ho do vzduchu uniklo obrovské množstvo.

Vzniknutý rádioaktívny mrak zasiahol územie s rozlohou 23 km štvorcových. Územie, na ktorom žilo asi 500 000 ľudí. Viac o tom, čo všetko katastrofa spôsobila, sa dozviete v novej časti seriálu Katastrofy, ktoré zmenili svet.