20.07.2017, 00:00

Sulík sa v HNtelevízii pustil do Fica kvôli dlhovej brzde: Nezveril by som mu ani bicykel

Pozrite si rozhovor so šéfom liberálov Richardom Sulíkom v HNtelevízii.

Keď je Robert Fico premiérom, tak určite nepodporím uvoľnenie dlhovej brzdy, zdôraznil v rozhovore v HNtelevízii predseda strany SaS Richard Sulík.

Vláda tvrdí, že ju chce uvoľniť kvôli tomu, aby mala peniaze na dostavbu diaľníc a na nové investičné projekty.

"Ani bicykel by som mu nezveril. My sme tu dlhovú brzdu spoločne odsúhlasili a ja som rád, že platí a určite SaS nebude strana, ktorá bude súhlasiť so zmäkčením tých podmienok. Ja Ficovej vláde jednoducho neverím. Neverím mu ani nos medzi očami," slovne sa pustil Sulík do premiéra. Vysvetlil aj dôvod.

"Nechal som sa uvariť na zvýšenie DPH"

"Pamätám si na rok 2010, som sa nechal uvariť na to, že sme súhlasili so zvýšením DPH. Naši koaliční partneri, SDKÚ, KDH a Most chceli, aby DPH stúpla z 19 na 21 percent, ja som bol proti. Nakoniec sme sa dohodli, že bude kompromis 20 percent len tak dlho, kým deficit bude pod 3 percentá a potom klesne znovu na 19 percent a napísali sme to do zákona," vysvetlil Sulík s tým, že potom prišiel premiér a ostro ich kritizoval.

"Fico nás išiel zožrať, že my sme dvihli DPH z 19 na 20 percent a potom už počas jeho vlády, keď deficit klesol pod tri percentá bol to on, ktorý zmenil zákon a vyhodil automatický návrat na 19 percent, no takémuto človeku neverím ani nos medzi očami," skonštatoval Sulík.

Na argument, že bez uvoľnenia dlhovej brzdy nebudú peniaze na dostavanie diaľníc, Sulík odkazuje, aby menej kradli. 

Má len jednu ambíciu

Šéf liberálov sa v úvode rozhovoru vrátil aj k sporu s premiérom, ktorý má kvôli jadru Európskej únie.

V závere hovoril aj o svojich volebných ambíciách.

"Ja mám ambíciu dotiahnuť v roku 2020 stranu SaS, ktorú som založil v roku 2009, k historicky najlepšiemu výsledku. Toto je moja ambícia do volieb 2020 a dovtedy iné ambície nemám," tvrdí Sulík.