14.06.2017, 17:28

Zamestnanci Volkswagenu na utorok vyhlásili štrajk. Toto je naša konečná ponuka, reaguje spoločnosť

Do štrajku sa majú zapojiť závody v Bratislave, Stupave aj v Martine. Odborári očakávajú vysokú účasť zamestnancov.

Štrajk sa začína o šiestej hodine v utorok, vyhlásil pred novinármi šéf Moderných odborov Zoroslav Smolinský. "Ľudia potrebujú dostať to, čo si zaslúžia," povedal s tým, že zamestnanci sú v súčasnosti vo fabrike zastrašovaní. Spoločnosť vyhlásenie štrajku vníma ako prejav neochoty konštruktívne vyjednávať a dospieť k dohode

„V utorok o šiestej hodine ráno bude výroba zastavená. Mali sme vôľu vyjednávať a stále máme, no po dlhých rokovaniach neprišlo k zhode a preto sme boli nútení k tomuto kroku,“ uviedol Smolinský.

Pridať sa má Stupava aj Martin

Myslí si, že by sa do štrajku mohlo zapojiť 80 až 90 percent zamestnancov, čím dosiahnu nadpolovičnú väčšinu na zastavenie výroby. Týkať sa má aj závodov v Stupave a v Martine. 

„Ako prvým sme vstup do ostrého štrajku oznámili našim zamestnancom. Vedenie spoločnosti sme informovali iba pred chvíľou,“ vyhlásil Smolinský.

Prvé zastavenie výroby

"Štrajk sa začína o šiestej hodine rannej, príďte a pozrite si to," povedala o samotnom priebehu akcie podpredsedníčka Moderných odborov Jolana Julkeová.

Slovo štrajk sa v automobilovom priemysle skloňuje pomerne často. Výrobcovia na našom území zažili štrajkovú pohotovosť už mnohokrát. Menovateľ všetkých vyjednávaní je jednoznačný - zvyšovanie miezd.

Výsledok rokovaní bol ale doteraz vždy rovnaký. Na začiatku vzájomné strašenie a nakoniec ústup zo strany zamestnávateľa. Teraz je situácia iná a tak Volkswagen ako prvá automobilka okúsi zastavenie výroby. 

Spoločnosť reaguje

Volkswagen vydal k celej situácii stanovisko. Požiadavky odborovej organizácie vážne poškodzujú záujmy spoločnosti aj zamestnancov z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska, uvádza sa v ňom.

Ponuka zvýšenia platov od Volkswagen Slovakia z dňa 9. júna 2017 je stále platná a konečná: VW SK ponúka zvýšenie tabuľkových tarifných miezd o 4,3 percenta k 1. 6. 2017, jednorazová platba vo výške 350 eur k 1. 6. 2017 pre všetkých zamestnancov, zvýšenie tabuľkových tarifných miezd o 4,0 percentá k 1. 1. 2018, nový spôsob prepočtu dovolenkového a vianočného príspevku (13. a 14. plat) s pevnými sadzbami na základe dĺžky trvania pracovného pomeru a tarifnej triedy.

V ponuke je aj nová metodika, ktorá zabezpečí výrazne rýchlejšie individuálne zvyšovanie tarifných tried zamestnancom a doba platnosti kolektívnej zmluvy do 31. 12. 2018. "Spolu navrhujeme zvýšenie platov približne o 8,5 percenta v priebehu niekoľkých mesiacov. V prepočte na tarifnú triedu 6, ktorá je firemným priemerom, vychádza navrhované zvýšenie platov v priemere o 112 eur mesačne."

Spoločnosť dôrazne odmieta obvinenia odborovej organizácie o zastrašovaní a zavádzaní zamestnancov