08.06.2017, 14:45

Rezort financií reaguje na kritiku Beblavého: Neziskovky nie sú v ohrození

Rezort financií reaguje na kritiku Beblavého: Neziskovky nie sú v ohrození
Zdroj: Archív HN

Poslanec Miroslav Beblavý kritizoval v stredu návrh z dielne rezortu Petra Kažimíra, ktorý podľa neho zlikviduje drvivú väčšinu malých neziskových organizácií.

Ministerstvo financií dalo podľa jeho slov do pripomienkového konania, že každý prijímateľ dvoch percent sa bude musieť zaregistrovať do registra partnerov verejného sektora. Suma mala byť vo výške 550 eur.

Kažimírov rezort následne reagoval, že to nie je pravda. "Pán poslanec Beblavý tejto problematike asi nerozumie, pretože povinnosť zápisu do registra sa nevzťahuje na prijímateľov dvoch percent vo všeobecnosti. Z návrhu zákona o dani z príjmov, ktorý je aktuálne v predbežnom pripomienkovom konaní nevyplýva pre prijímateľov, ktorí poberajú 2% dane, povinnosť  zapísať sa do registra partnerov verejného sektora," povedala pre HNonline Kažimírova hovorkyňa Alexandra Gogová. 

"Táto povinnosť sa týka iba organizácií tretieho sektora, ktoré majú podnikateľský vzťah so štátom a z tohto vzťahu majú príjmy viac ako 100-tisíc eur," dodáva Gogová s tým, že toto opatrenie sa v žiadnom prípade nedotkne malých neziskových a mimovládnych organizácií.

"Už pred mesiacom sme sa jednoznačne zhodli so zástupcami Ministerstva financií Slovenskej republiky, že Zákon o registri partnerov verejného sektora sa v zákonom vymedzených prípadoch týka len tých neziskových organizácií, ktoré splnia zákonom stanovené podmienky a majú príjmy z verejných zdrojov vyššie ako 100 tisíc eur. V žiadnom prípade pod to nemôžu spadať MVO, ktoré nesplnia uvedené podmienky," povedal člen odbornej skupiny pre neziskový sektor Peter Haňdiak.

Beblavý na vyjadrenie ministerstva financií reagoval na Facebooku. Napísal, že rezort financií klame a ako dôkaz priložil aktualizovanú podmienku v návrhu zákona. Na základe toho však podľa jeho slov nebudú malé mimovládne organizácie ohrozené.

Podľa údajov finančnej správy vlani z celkového počtu 13 296 poberateľov 2 percentá dane z príjmov až 5 289 získalo cez daňovú asignáciu menej ako 1000 eur.

"Keďže vlani bolo poberateľov 2 percent viac ako 13-tisíc, tak vychádza, že približne 7 miliónov eur mimovládky namiesto toho, aby kúpili napríklad nejaké školské pomôcky, dajú advokátom alebo notárom. Považujeme to za zbytočné a likvidačné," upozornil ešte v stredu Beblavý.