Sú návrhy vládnych strán v rámci nového sociálneho balíka ako 13. plat, vyššia minimálna mzda a príplatky za prácu cez víkend a počas sviatkov, prospešné alebo je to skôr naopak? O tom sme sa v HNtelevízii rozprávali so šéfom INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) Petrom Goliašom.

„Niečo rok po parlamentných voľbách sme svedkami pomerne ostrej súťaže koaličných strán o to, ako ľuďom zvýšiť platy,“ konštatuje Goliaš. Navyše zdôrazňuje, že návrhy týchto strán pôvodne ani v programe vlády neboli. „Vzniká napätie medzi týmito stranami, pretože cítia potrebu osloviť voličov a prísť s nejakými opatreniami, ktorými zaujmú.“

„Paradoxom je, že všetky tieto opatrenia, ktoré majú zvyšovať platy, prichádzajú v období rekordného rastu platov na Slovensku.“ tvrdí. Domnieva sa, že to môže mať „politické pozadie, že tam je nejaké politické napätie.“

„Dosah na podnikateľské prostredie podľa mňa nebude taký hrozný, pretože väčšina firiem sa dokáže prispôsobiť,“ myslí si Goliaš.

Vládne strany podľa Goliaša prišli s týmito návrhmi bez prepočtov a bez diskusie. „To nemôžem hodnotiť inak ako populizmus,“ tvrdí šéf INEKO.

Podľa Goliaša Slovensku dlhodobo chýba systematickosť a ucelená koncepcia. „Od roku 2006, odkedy prišiel Smer k moci, ja ho volám populizmus a myslím neriešenie naozajstných problémov, ale prichádzanie len s témami, ktoré sa zapáčia na verejnosti.“ Populistickými riešeniami a ignoráciou reálnych problémov vláda oslabuje demokraciu a nahráva Kotlebovi, tvrdí Goliaš. Viac si pozrite vo videu.