19.12.2016, 12:43

Štátna poisťovňa prezradila ozdravný plán. Žiada dotáciu 150 miliónov

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá v tomto roku očakáva rekordnú stratu, bude potrebovať dofinancovanie vo výške 150 miliónov eur. Vlastnými úspornými opatreniami chce ušetriť vyše 115 miliónov eur.

Oznámil to dnes šéf poisťovne Miroslav Kočan. Počíta s tým aj ozdravný plán, ktorý VšZP v piatok (16.12.) predložila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Kočan očakáva, že strata štátnej poisťovne bude na konci roku 225 až 250 miliónov eur.

Po prijatých úsporných opatreniach, napríklad v oblasti nákladov na lieky či špeciálny zdravotnícky materiál, by mala na budúci rok podľa jeho slov dosiahnuť 180 miliónov eur. "Budeme potrebovať dofinancovať VšZP," vyhlásil preto Kočan. O forme štátna poisťovňa rokuje s ministerstvami zdravotníctva a financií.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou na trhu, je v strate od augusta po tom, čo zreálnila tvorbu technických rezerv. Vlani VšZP vykázala zisk 17,6 milióna eur, podľa súčasného vedenia mala však skončiť v mínuse.

Bývalý riaditeľ VšZP Miroslav Vaďura si za výsledkom stojí. VšZP ešte v takejto vysokej strate nebola. Doteraz najvyššiu mala v roku 2010, a to vyše 120 miliónov eur.