27.05.2011, 00:00

Slovákom hrozí veľké zdraženie (video)

Plynárenský podnik chce zvýšiť ceny až o tretinu. Je to škandalózne, tvrdí minister Miškov.

Minister hospodárstva Juraj Miškov. Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer
Domácnostiam hrozí rekordný nárast cien plynu. Navrhuje to Slovenský plynárenský priemysel, ktorý je hlavným dodávateľom plynu u nás. Komodita by mala podľa ich návrhu zdražieť v dvoch fázach – od júla o 7,9 a od septembra o 20,8 percenta. Domácnosti by si tak mohli za plyn priplatiť od 33 do 470 eur podľa toho, či využívajú plyn na vykurovanie, varenie alebo ohrievanie vody.

Nákupné ceny rastú
Spoločnosť svoj krok zdôvodnila zdražením ropných olejov, čo zvyšuje nákupné ceny plynu. Takisto poukázali na to, že v minulosti im nemohli zvyšovať ceny postupne. „Uvedený cenový návrh je iba dôsledkom toho, že zohľadňovanie reálnych nákladov nebolo spoločnosti umožňované priebežne,“ napísal plynárenský podnik v oficiálnom stanovisku.

Analytici pripomínajú, že pod rast cien ropy sa začiatkom roka podpísal napríklad konflikt v Líbyi. Nie je však isté, či preto musia plynári siahnuť k takému zvýšeniu cien. „Neviem, či sa to na cene plynu odrazilo v takom rozsahu, ako to uvádza podnik,“ hovorí Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.

Rozhodne úrad
Návrh plynárov má už v rukách regulačný úrad – rozhodne do 6. júna. Kľúčový muž úradu Jozef Holjenčík nechcel komentovať, či návrh schváli. „Pokiaľ cenové konanie prebieha, nebudem sa vyjadrovať.“

Včera o návrhu ako prvý informoval líder Smeru-SD Robert Fico. Ten hovoril o tom, že plyn by mal dokonca zdražieť o takmer 40 percent. Neskôr jeho čísla spresnil minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). Ten včera označil návrh plynárov za škandalózny. „Môj osobný názor je taký, že nie je potrebné zvyšovať ceny plynu.“

Fico viní nové vedenie rezortu hospodárstva, že SPP teraz môže podávať cenové návrhy bez toho, aby na to mali dosah zástupcovia štátu v spoločnosti. „Tejto vláde sú prednejšie zisky monopolov ako ľudí, ktorí potrebujú plyn napríklad na varenie. Za našej vlády sa takéto niečo nemohlo stať.“

Bývalá vláda totiž presadila zákon, ktorý umožňoval podávať cenové návrhy až po tom, ako ho odobrilo valné zhromaždenie. A tam mal prevahu štát, takže SPP nemohol hýbať s cenami plynu. Nová vláda toto obmedzenie zrušila a rozviazala ruky SPP.

Miškov tvrdí, že ovplyvňovanie cien plynu bývalou vládou bolo v rozpore s pravidlami Európskej únie. Zdôraznil, že s návrhom SPP nesúhlasí, pričom zaň nehlasovali ani zástupcovia štátu v spoločnosti. „V prípade, že pán Holjenčík, nominant Smeru-SD, schváli tento škandalózny cenový návrh, proti ktorému hlasovali naši nominanti v SPP, za zvýšenie cien plynu preberá politickú zodpovednosť strana Smer a Robert Fico,“ poznamenal Miškov.