07.01.2010, 12:15

Kamióny budú blokovať Bratislavu, kým nepadne dohoda (video)

Aktualizované 14.45 | Kamionisti vyjadrili odhodlanie blokovať ulice v hlavnom meste až dovtedy, pokiaľ sa ich zástupcovia nedohodnú s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym na vyriešení situácie ohľadom mýtneho systému.

Zablokovaná Rožňavská ulicia kvôli protestu dopravcov TASR/Štefan Puškáš
Malí a strední dopravcovia dnes od 7. hodiny rannej blokujú Rožňavskú ulicu v Bratislave v smere do hlavného mesta. Pôvodným zámerom vodičov bolo prejsť do protestu proti novozavedenému mýtnemu systému hlavnými ulicami Bratislavy, a výraznejšie tak upozorniť na štyri hlavné body ich požiadaviek. Viac ako 150 dopravcov zo stredného a východného Slovenska však okamžite po príchode do hlavného mesta začala riešiť bratislavská dopravná polícia. Tá odkláňala dopravu smerom na Vajnorskú ulicu.

Zadržiavanie vodičákov
"Polícia nás začala zastavovať už pred Bratislavou. Chceli, aby som sa od pôvodnej cesty odklonil. Neurobil som to, tak mi policajt vzal vodičský preukaz. Vzápätí mi ho vrátil, keďže som sa odmietol pohnúť a moji kamaráti za mnou tiež," povedal pre TASR jeden z protestujúcich dopravcov z Brezna. Polícia sa takto pokúsila vziať vodičské preukazy ďalším trom vodičom.

Križovatku Rožňavská - Tomášikova kontrolovalo viac ako 40 policajtov. Celá akcia prebiehala pokojne. Pred 10. hodinou sa dopravcovia s políciou dohodli, že uvoľnia prejazd aspoň trolejbusom.

VIDEO: Kamionisti blokujú Rožňavskú ulicu v Bratislave

Ako TASR informoval bratislavský policajný hovorca František Peczár, ľavý jazdný pruh Rožňavskej ulice sa podarilo dopravným policajtom sprejazdniť približne od 8.00 h. 

Kamionisti sa dopustili priestupku
Protest vodičov nákladných motorových vozidiel nebol ohlásený a tak úmyselne vytvárali prekážku v cestnej premávke v oboch jazdných pruhoch na Rožňavskej ulici v Bratislave. Bratislavská dopravná polícia vzhľadom na to musela uzavrieť Rožňavskú ulicu a odkloniť dopravu na priľahlé komunikácie. Vodiči kamiónov výzvu policajtov na odblokovanie danej komunikácie neuposlúchli a niektorí z nich kládli pasívny odpor a to takým spôsobom, že sa uzavreli vo vnútri vozidiel. "Keďže vodiči kamiónov nerešpektovali výzvu polície, týmto konaním sa dopúšťali priestupku, ktorý je sankcionovateľný v zmysle zákona," zdôraznil hovorca.

V súvislosti s vodičmi kamiónov na čerpacej stanici v Lamači priblížil, že policajti využili oprávnenie vyplývajúce zo zákona a týchto vodičov zadržali na mieste v dopoludňajších hodinách. "Takéto opatrenie sme prijali kvôli tomu, že na opačnom konci hlavného mesta nám vodiči kamiónov zablokovali Rožňavskú ulicu. Predišli sme tým dopravnému kolapsu v Bratislave. Momentálne je situácia v Lamači stabilizovaná a vodiči kamiónov boli políciou púšťaní v jednotlivých časových intervaloch," dodal. 

Rokovania s ministrom
Podľa informácií protestujúcich dopravcov člen organizačného výboru Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček momentálne rokuje s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym. Bližšie informácie by mali byť známe okolo 14. hodiny, kedy rezort dopravy pripravuje pre novinárov krátky brífing.

"Budeme tu stáť aj do pondelka, pokiaľ sa na ministerstve nič závažné nevyrieši. Vytrúbime celú Bratislavu. Stačí zdvihnúť telefón a ďalší naši kamaráti sú tu za pár hodín," uviedol na margo ďalších krokov dopravcov vodič z Banskej Bystrice.

Polícia podľa neho zabránila vstup do hlavného mesta aj kamionistom z Česka a Maďarska, ktorí sa chceli do protestu tiež zapojiť.

Požiadavky dopravcov
Zástupcovia malých a stredných dopravcov v utorok 5. januára vyzvali slovenský vládny kabinet, aby v otázke zavedenia mýtneho systému konal. "Vyzývame parlament, aby v skrátenom legislatívnom konaní schválil všetky štyri body, ktoré sme prezentovali v sobotu (2. 1.)," vyhlásil 5. januára na tlačovej konferencii člen organizačného výboru Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček.

Medzi ich požiadavky patrí napríklad zníženie spotrebnej dane na pohonné látky či oddialenie vyberania mýta, kým nebude systém spoľahlivo fungovať.

Otázkou podľa neho je, či je vláda pripravená konať, keď sa únii podarilo v pondelok (4. 1.) počas jednodňovej informačnej a petičnej akcie vyzbierať viac ako 20.000 podpisov od slovenských motoristov. "Tento záujem je obrovský, je naozaj nad naše očakávania," podotkol Polaček.

Únia chce momentálne zaslať list všetkým poslancom a niektorým členom tripartity, aby jej požiadavky podporili. "Pripravujeme aj výzvu na generálnu prokuratúru a list na Európsku komisiu," doplnil Polaček.

Od Generálnej prokuratúry dopravcovia očakávajú, že v rámci prešetrenia fungovania systému by mohla zistiť nezrovnalosti v súvislosti so smernicami Európskej únie.