25.01.2018, 12:13

Erik Tomáš tvrdí, že chystá zásadnú zmenu v príplatkoch za prácu v noci. Očakáva aj podporu opozície

Ficov poradca prezentuje na brífingu zásadnú zmenu v pripravovaných príplatkoch za prácu v noci, počas sviatkov a víkendov.

Erik Tomáš
Zdroj: HNtelevízia

Zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, sviatok, ako aj zavedenie príplatkov za víkend by sa malo dotknúť aj zamestnancov v štátnej a verejnej službe.

Garantovať minimálnu výšku príplatkov má týmto zamestnancom pozmeňujúci návrh Erika Tomáša (Smer-SD), ktorý vo štvrtok informoval, že ho plánuje v parlamente predložiť k novele Zákonníka práce. Tá je už v druhom čítaní.

"Cieľom pozmeňujúceho návrhu zákona je, aby sa príplatky vzťahovali aj na zamestnancov vo verejnej a štátnej službe. Považujem za logické, aby sa štát postaral aj o svojich zamestnancov," povedal Tomáš.

Zvýšenie príplatkov by tak mali pocítiť napríklad zdravotné sestry, zamestnanci domovov sociálnych služieb, šoféri.

"Súčasný systém príplatkov je už nejakým spôsobom nastavený. Väčšina týchto príplatkov už funguje. Problém je však v tom, že sú veľké rozdiely vo výške, výpočte a dokonca aj v zákonoch, ktoré tieto príplatky zamestnancom priznávajú," vysvetlil dôvod zmien Tomáš.

Poslanci budú o novele Zákonníka práce diskutovať už na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá štartuje 30. januára tohto roka. Prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu sa majú otvoriť dva zákony, a to zákon o štátnej službe a zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov za výkon práce vo verejnom sektore, a to tak, aby garantoval týmto zamestnancom rovnakú výšku týchto príplatkov ako pre iných zamestnancov.

"Jednoducho povedané, napríklad personalista v nejakej inštitúcii alebo v nejakom orgáne bude musieť presne prepočítať, či sú pre daného zamestnanca výhodnejšie príplatky podľa už v súčasnosti platného zákona alebo podľa nového Zákonníka práce, a priznať tomuto zamestnancovi výhodnejšiu možnosť," vysvetlil Tomáš.

Dodal, že čaká aj podporu zo strany opozície. "Nielenže očakávam podporu zo strany veľkej časti opozície, ale aj určité vyhlásenia typu, že oni boli prví a my to už len kopírujeme. Očakávam, že sa takutou iniciatívou príde pán Beblavý," doplnil poslanec a Ficov poradca.