24.10.2017, 14:57

Zamestnanec môže byť vyslaný na rok. Richter hovorí o dohode ministrov Únie

Ministri sociálnych vecí z krajín Európskej únie dospeli ku kompromisu pri smernici o cezhraničnom vysielaní zamestnancov.

Zamestnanec môže byť vyslaný na rok. Richter hovorí o dohode ministrov Únie
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Skonštatoval to minister práce Ján Richter (Smer-SD) na utorkovej tlačovej konferencii.

Za pozitívne označil vyňatie regulácie týkajúce sa dopravy, otázka tranzitu tak nebude súčasťou tejto smernice, za kompromisné riešenie považuje aj stanovenie dĺžky vyslania na 18 mesiacov, ako aj stanovenie štvorročného prechodného obdobia. Na znení smernice sa dohodli ministri sociálnych vecí Európskej únie (EÚ).

Smernica z roku 1996 upravuje zamestnávanie osôb, ktoré ich zamestnávateľ vyslal do iného štátu EÚ dočasne vykonávať prácu. Vysielaní zamestnanci by mali mať na rovnakom pracovnom mieste rovnakú mzdu ako domáci pracovníci v danej krajine. Cieľom je lepšie chrániť pracovníkov pred mzdovým a sociálnym dampingom.

"Postupne dochádzalo k určitým kompromisným riešeniam, ktoré boli pre SR akceptovateľné. Vytvoril sa slušný základ pre to, aby táto smernica mohla byť postupne aplikovaná v jednotlivých krajinách EÚ," skonštatoval Richter.

Podľa odobreného návrhu Radou ministrov práce by pracovník nemal byť vyslaný do zahraničia na dlhšie ako 12 mesiacov, výnimočne bude môcť byť na 18 mesiacov, ak o to požiada zamestnávateľ. Európska komisia (EK) pôvodne navrhla limit 24 mesiacov.

"Mali sme záujem, aby otázka dopravy prešla na rokovanie Rady ministrov dopravy, to sa nám podarilo presadiť. Súčasťou tejto smernice nebude tranzit, ktorý je špecifický. Doprava bude samostatne prerokovávaná na Rade ministrov dopravy," priblížil Richter.

Za pozitívne považuje aj ustanovenia týkajúce sa dĺžky vyslania, SR trvala na 24 mesiacoch, prijalo sa však podľa Richtera kompromisné riešenie 18 mesiacov. Taktiež je presvedčený, že počas štyroch rokov, kedy bude trvať prechodné obdobie, budú mať firmy dostatok času pripraviť sa na nové úlohy vyplývajúce zo smernice. "Dokázali sme vyrokovať to, na čom nám záležalo," dodal Richter.