Federer vyhral štvrtýkrát v rade US Open

10.09.2007, 08:43
SITASITA

Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal podľa predpokladov víťazom dvojhry mužov na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (dotácia 19,653 mil. USD, tvrdý povrch Deco Turf II). Najvyššie nasadený hráč turnaja zdolal vo finále trojku žrebu, Srba Novaka Djokoviča za 146 minút 7:6 (4), 7:6 (2), 6:4 a prevzal šek na historicky rekordných 2,4 mil. USD. K riadnej víťaznej prémii 1,4 mil. Švajčiarovi pribudol aj miliónový bonus za triumf v tzv. US Open Series, čiže sérii prípravných podujatí pred newyorským superturnajom.
Federer sa opäť o čosi priblížil k tenisovej nesmrteľnosti. Vyhral svoj dvanásty grandslamový turnaj v kariére, z toho štvrtý US Open a 51. turnaj v celkovom súčte. Na otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických ťahá sériu 28 jednotlivých víťazných duelov. V tomto smere prekonal iného velikána Ivana Lendla, ktorý vo Flushing Meadows v rokoch 1985-88 nenašiel premožiteľa 27-krát za sebou. Švajčiar prehral na newyorskom ´harde´ naposledy v roku 2003, keď ho v osemfinále zastavil Argentínčan David Nalbandian. Štyri víťazstvá v neprerušenom slede dosiahol na majstrovstvách USA v tenise pred Federerom iba Američan Bill Tilden, ktorý v rokoch 1920-25 vyhral dokonca šesťkrát a siedme víťazstvo pridal ešte v roku 1929.
V historickej tabuľke hráčov s najväčším počtom víťazných turnajov grandslamu sa Federer dotiahol na druhého Austrálčana Roya Emersona. Pred touto dvojicou je už len 14-grandslamový Američan Pete Sampras.
Federer zdolal Djokoviča už po piaty raz zo šiestich vzájomných stretnutí a odplatil mu tak nedávnu tesnú finálovú prehru z turnaja série ATP Masters v kanadskom Montreale. Mladý Srb vo svojom prvom grandslamovom finále napriek trojsetovej prehre podal výborný výkon, takticky však zahral veľmi zle. Z deviatich brejkových možností využil len dve, zatiaľ čo Federer tri z piatich. V dôležitých momentoch belehradského rodáka nepodržal ani servis (až 7 dvojchýb oproti 4 v podaní súpera). Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu zrejme najviac zlyhal v dvanástom geme prvého setu, keď pri svojom podaní nevyužil päť setbalov.

Dvojhra mužov - finále:
Roger Federer (1-Švajč.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 7:6 (4), 7:6 (2), 6:4 za 146 minút

Prvý set bol dlho prehliadkou skvelých podaní v podaní oboch hráčov. Vyslobodenie z jednotvárnosti prišlo v jedenástom geme, keď Federer trikrát chybil a Djokovičovi sám premenil druhý brejkbal. Vzápätí srbský supertalent pri svojom podaní servise rýchlo viedol 40:0, ale potom nepochopiteľne zlyhal pri piatich setbaloch a súperovi dvojchybou doslova ponúkol tajbrejkový záver. Federer sa chopil príležitosti a aj s prispením ďalších dvoch Srbových dvojchýb (druhá pri setbale) vyhral tajbrejk 7:4 a celý set za 55 minút 7:6.
V druhom dejstve Djokovič pridal na agresivite aj koncentrácii a výsledkom bol najprv brejk na 3:1 a vzápätí jeho potvrdenie čistou hrou na 4:1. V tom momente jeho lóža vrátane novej členky Marie Šarapovovej explodovala emóciami, ale predčasne. Švajčiar prepol na vyššiu rýchlosť a vyrovnal na 4:4. Potom nasledovalo opäť niekoľko demonštrácií kvality podania na oboch stranách a - druhý tajbrejk. Ešte predtým prišli pri servise Švajčiara dve setbalové možnosti Srba, ale ten ich už takmer obligátne zahodil. Aj v druhom tajbrejku potom Federer Djokoviča vyškolil, keď od stavu 2:2 nestratil ani loptičku a po 1:40 h sa ujal vedenia 2:0 na sety.
Nepremenené možnosti Djokoviča prišli aj v treťom sete. Tentoraz nie v podobe setbalov, ale troch brejkbalov za stavu 2:2. Bazilejský rodák sa však opäť vylízal z najhoršieho a podržal si servis. Psychologickú výhodu prvého podávajúceho napokon Federer pretavil v zisk tretieho setu a s ním aj zápasu. Za stavu 5:4 z pohľadu Švajčiara Djokovič svoje podanie nezvládol. Prvý mečbal ešte odvrátil výborným krížnym forhendom, ale pri druhom už zaváhal a Federer si po štvrtý raz zopakoval víťaznú newyorskú radosť. "Ten zápas som si ani nezaslúžil vyhrať v troch setoch. Novak zahral vynikajúco, má za sebou vynikajúci rok a pred sebou ešte veľa skvelých rokov," uznanlivo poznamenal počas slávnostného ceremoniálu víťaz.