StoryEditor

Ovplyvňovať verejnú mienku cez médiá nebude možné

31.08.2005, 12:56
Autor:
TASRTASR
Využívať masmédiá na vytváranie či ovplyvňovanie verejnej mienky podľa nového tlačového zákona z dielne Ministerstva kultúry SR nebude možné. Novinári nebudú môcť meniť pravdivosť či nestrannosť správy. Novinkou zákona bude i možnosť pokutovať tlač a zriadenie mediálnej arbitráže.

Využívať masmédiá na vytváranie či ovplyvňovanie verejnej mienky podľa nového tlačového zákona z dielne Ministerstva kultúry SR nebude možné. Novinári nebudú môcť meniť pravdivosť či nestrannosť správy. Novinkou zákona bude i možnosť pokutovať tlač a zriadenie mediálnej arbitráže.
Návrh, ktorý ministerstvo predložilo do medzirezortného pripomienkového konania, určuje, že základom novinárskej činnosti je rešpektovanie práva verejnosti na informácie. Základom investigatívnej žurnalistiky má byť pravdivosť informácie a serióznosť názoru. Preto ju nemožno vykonávať na základe vopred prijatých záverov alebo pozícií novinára či média alebo osobitných záujmov majiteľa či tretích osôb.
Majitelia médií budú musieť preukázať priehľadnosť vlastníckych vzťahov. Vydavateľ a šéfredaktor sú povinní zachovať mlčanlivosť o pôvode alebo obsahu informácií získaných v súvislosti s novinárskou činnosťou, ak o to požiada ten, kto informáciu poskytol. Takisto novinár má chrániť totožnosť fyzickej osoby, ktorá mu poskytla informáciu určenú na zverejnenie. Oslobodiť ich od toho môže iba zdroj informácie a po jeho smrti súd. Návrh zákona upravuje aj právo na ochranu súkromia, do ktorého je možné zasiahnuť len v spojení s odôvodneným verejným záujmom. Zákon zavádza právo na bezplatné zverejnenie opravy na žiadosť toho, o kom bol zverejnený článok obsahujúci klamlivú, nepravdivú alebo neúplnú informáciu.
Zákon zriaďuje v Bratislave Mediálnu arbitráž ako stály rozhodcovský súd. Arbitráž bude rozhodovať v sporoch z uplatnenia práva na nápravu a spory o ochranu osobnosti súvisiace s uplatneným právom na nápravu. Bude tiež rozhodovať o nárokoch z toho vyplývajúcich, ak respondent podá na arbitráž žalobu. Arbitráž bude pozostávať z najmenej šiestich rozhodcov, ktorí budú spravidla rozhodovať v trojčlenných senátoch. Stať sa nimi môžu docenti a profesori, novinári a vydavatelia, advokáti, sudcovia alebo prokurátori. Nemôžu však zároveň vykonávať funkciu sudcu, prokurátora alebo verejnú funkciu, funkciu vydavateľa, nemôžu byť ani v pracovnom pomere alebo obdobnom pomere k vydavateľovi.
Stálymi členmi arbitráže budú všetky komunikačné médiá zriadené zákonom a ministerstvo. Pridruženými členmi arbitráže sú všetci vydavatelia a právnické osoby združujúce registrovaných novinárov, ktorí pristúpili k arbitráži. Financovaná bude hlavne z ročných príspevkov členov arbitráže okrem ministerstva a transferu zo štátneho rozpočtu.
Dohliadať na plnenie povinností, daných novým zákonom, bude ministerstvo kultúry, Protimonopolný úrad a Slovenská obchodná inšpekcia. Budú môcť ukladať sankcie, vymedzené od tisíc korún do dvoch miliónov, a to novinárom, vydavateľom, tlačovej agentúre, distribútorom tlače i vysielateľom. Výška pokuty bude závisieť od závažnosti, spôsobu a rozsahu porušenia povinnosti, od jeho následkov a ich trvania, ako aj od dosahu komunikačného média alebo miery zavinenia.
Ministerstvo kultúry bude podľa nového zákona viesť nielen evidenciu periodickej tlače a tlačových agentúr, ale aj register novinárov s fotografiami a výpisom z registra trestov. Zákon obsahuje aj paragraf o ochrane maloletých, zákaz zobrazovania scén reálneho násilia s umieraním či utrpením v tlači a agentúrach. Upravuje aj podmienky vedenia kampane pred voľbami.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. jún 2024 11:06