Američan Miller pred nórskym duom

06.02.2003, 23:00

Američan Bode Miller zvíťazil včera v pretekoch svetového šampionátu vo švajčiarskom St. Moritzi v kombinácii a po prvýkrát tak získal titul majstra sveta. Dvadsaťpäťročný Miller útočil na svoj najväčší triumf v kariére zo 17. miesta po zjazde, no celkovo druhým najrýchlejším časom v slalome nechal za sebou dvojicu nórskych "veteránov" Lasseho Kjusa (+0,07) a Kjetil-Andreho Aamodta (+0,13). "Zvíťaziť nie je jednoduché, no oveľa náročnejšie je zdolať Aamodta s Kjusom, ktorí v tejto disciplíne už kraľujú roky. Fakt, že sa mi podarilo stáť s nimi na stupni víťazov, mi pripadá ako sen. Zjazd mi vôbec nevyšiel, ale povedal som si, že sa nevzdám, čo sa mi vyplatilo," povedal po pretekoch šťastný víťaz. Obe nórske legendy získali na MS už celkovo po jedenásť medailí (Aamodt 5-3-3, Kjus 3-8-0) a na historicky najúspešnejšiu Nemku Christel Cranzovovú (12-3-0) strácajú už iba tri cenné kovy. Medailovú kolekciu však včera nerozšírila dosiaľ najúspešnejšia rakúska výprava, ktorej najväčší favorit na dobré umiestnenie Benjamin Raich vypadol v 2. kole slalomu z nádejného druhého miesta. V pretekoch sa nedarilo ani dvojici slovenských reprezentantov Petrovi Lubellanovi a Ivanovi Heimschildovi, ktorí obsadili 29., resp. 30 miesto. Z pôvodného počtu 54 pretekárov došlo do cieľa iba 32. Program MS pokračuje dnes záverečnými tréningami predvíkendovými pretekmi v zjazde mužov (sobota od 12.30 hod.) a žien (v nedeľu v rovnakom čase).
Výsledky -- kombinácia mužov: 1. Miller (USA) 3:18,41 min, 2. Kjus +0,07, 3. Aamodt (obaja Nór.) +0,13, 4. Bourgeat (Fr.) +0,18, 5. Zurbriggen (Švajč.) +0,56, 6. Larsson (Švéd.) +1,41,...29. LUBELLAN +13,82, 30. HEIMSCHILD +14,46 (obaja SR).