StoryEditor

KDH za privatizáciu rozvodných sietí

KDH na ostatnom rokovaní koaličnej rady uplatnilo právo veta pri privatizácii 49-percentných podielov troch rozvodných energetických podnikoch (REP). Vypustením z rokovania kabinetu chcelo KDH získať čas na preskúmanie výsledkov jednotlivých výberových konaní. Včera sa stretli ministri ekonomických rezortov a experti so zástupcami kresťanskodemokratického hnutia. KDH zopakovalo výhrady, ktoré prezentovali pred týždňom. Kresťanskí demokrati chceli vedieť, či je v zmluvách zakotvená možnosť dovozu elektrickej energie strategickým investorom zo zahraničia. To by mohlo znamenať riziko pre slovenských výrobcov elektriny. "Za úvery Slovenských elektrární z 50 percent ručí vláda," poznamenal podpredseda KDH pre ekonomiku Július Brocka. Minulý týždeň KDH vyslovilo určité výhrady aj k cene, za ktorú majú byť jednotlivé rozvodné siete predané, požadovali tiež existenciu pák proti prelievaniu ziskov do zahraničia. Cieľom včerajšieho stretnutia bolo podľa Brocku odstrániť pochybnosti o týchto rizikách. "V otázke možného dovozu elektriny sme boli uspokojení," poznamenal s tým, že minister hospodárstva Ľubomír Harach informoval, že otvorenie trhu je v rukách vlády a ministerstva, ktoré chcú v liberalizácii postupovať tak, aby slovenské elektrárne neboli ohrozené. Otvorila sa aj otázka, či bol vhodne zvolený postup, keď rozvodné siete majú byť privatizované skôr ako samotní výrobcovia. Podľa Brocku sa v odpovedi nevedia zhodnúť politici ani odborníci.
V súvislosti s otázkami, či ponúknutá cena za rozvodné siete je dostatočná, ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová ešte minulý týždeň po rokovaní vlády informovala, že ponuky za minoritné podiely REP sa pohybujú na úrovni 25 mld. Sk. Pre každý distribučný podnik sa urobili dve ocenenia. "Môžem zodpovedne povedať, že vo všetkých troch prípadoch ponúknutá cena prevyšuje tieto ocenenia," konštatovala Machová s tým, že cena tvorila 80 % kritérií pri výbere investora.
Predsedníctvo KDH nakoniec večer rozhodlo, že ministrovi Čarnogurskému odporučí vo vláde podporiť privatizácie REP. Argumenty expertov z predpoludňajšieho rokovania považovalo predsedníctvo za dostatočné.
Podobné výhrady ako KDH pred týždňom vyslovil aj predseda Smeru. Ten však označil privatizáciu rozvodných podnikov za "cielený útok na slovenskú energetiku". Vyhlásil, že nebude rokovať o povolebnej koalícii so stranami, ktoré ju podporia.
Postup, ktorý zvolila vláda pri privatizácii rozvodných závodov, považuje Aliancia nového občana (ANO) za chybný, pričom kritizuje najmä poradie privatizácie jednotlivých častí energetiky. Uviedol to včera Branislav Opaterný, expert ANO pre oblasť privatizácie. Upozornil, že v budúcnosti sa bude liberalizovať trh s elektrickou energiou, SR sa zaviazala ukončiť prevádzku JE Jaslovské Bohunice, ktoré produkujú najlacnejšiu elektrinu, predpokladá sa tiež vyčlenenie SVD Gabčíkovo z a. s. Slovenské elektrárne (SE). SE je navyše zaťažená úvermi za dostavbu JE Mochovce. Podľa B. Opaterného hrozí, že SE nebude schopná konkurencie v súťaži s dovozcami lacnejšej energie. Preto má ANO obavy, že prípadný záujemca o SE ponúkne nízku cenu. Rozhodnutie kabinetu privatizovať v prvom rade rozvodné závody vyplýva podľa B. Opaterného z toho, že tieto spoločnosti nepotrebujú miliardové investície, ich privatizácia je jednoduchšia ako privatizácia elektrární a vláda potrebuje rýchle peniaze. Takéto konanie považuje ANO za minimálne neseriózne voči budúcej vláde, ktorá sa bude musieť popasovať s privatizáciou SE. Predseda ANO Pavol Rusko označil postup vlády za jednu z najvážnejších "nášľapných mín" do budúcnosti, pretože sa "odstrihnú" miliardové investície a SE budú devalvované na úroveň betónového bunkra. Na otázku HN, či by teda nebolo správne privatizovať celú energetiku naraz, B. Opaterný vyjadril názor, že by bolo správne začať výrobcami. P. Rusko uviedol, že rovnako by bolo možné prideliť ku každému rozvodnému závodu výrobcu elektriny a pre takéto celky nájsť zahraničných investorov.
V prípade ZSE bola za víťaza vyhlásená spoločnosť E.ON. Ako najlepší záujemca o SSE bola označená francúzska firma Electricité de France (EdF). V prípade VSE označila komisia za najlepšiu ponuku nemeckej firmy RWE Plus, ktorú zastrešuje koncern RWE AG.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/v-skratke, menuAlias = v-skratke, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
19. apríl 2024 15:16