Most nad vodnou priehradou Ružín spája tri blízke okresy na východe Slovenska s Košicami. Navyše, je to jediná blízka cesta pre tisíce ľudí, ktorí ním chodia za prácou či do školy. Je však v havarijnom stave, má poškodenú statiku a mal by byť približne jeden rok uzatvorený.

Čo je pre mnohých neúnosne dlhý čas. Okrem toho obchádzková trasa, ktorá oficiálne vedie cez Prešov, predĺži cestu niektorým ľudom o 20, dokonca pokojne aj až 40 kilometrov. A to len jedným smerom do Košíc.

Dopravná situácia v Prešove nie je ideálna už dnes, a toto jej vôbec nepomôže.  Keďže most má byť uzatvorený približne až do budúcich Vianoc pre mnohých stráca význam denne dochádzať do Košíc. Pri prepočítaní strávia denne na ceste v priemere o 40 minút viac a ročne ich vyjde spotreba paliva o tisíc eur viac. 

​Most ponad priehradu vyrástol ešte roku 1967 a neexistuje k nemu projektová dokumentácia.  Po obmedzeniach je aktuálne otvorený len pre osobnú dopravu. Jeho oprava by celkovo stála asi 8 miliónov eur. 

Úplne uzatvorený mal byť už začiatkom minulého týždňa, no kvôli komplikovaným obchádzkovým trasám zostal zatiaľ na neurčitý čas otvorený. Zatvoriť sa však bude musieť. Vyskúšali sme si najkratšiu obchádzkovú trasu, ktorú si našli domáci. 

Vedie cez blízke lesné cesty a uvažovalo sa o nej ako o možnej alternatíve. Pozrite si video a skúste si predstaviť, že by ste takto chodili do práce. Čo bude asi v prípade obrovského množstva áut nemožné. 

Navyše trasu sme využili na to, aby sme ju prešli s autom, ktoré máme v redakcii na test.