"Deti vychovávame ako vo vatičke a nevystavujeme ich konfliktným situáciám. Keď potom vyrastú, tak v 18 až 20 rokoch nedokážu zvládať žiadne problémy," vysvetľuje Hunčík to, prečo sme viac frustrovaní ako v minulosti.

Aj trocha frustrácie stačí podľa Hunčíka mladému človeku k tomu, aby stratil rovnováhu a istotu. "Celý náš svet ide týmto smerom - trošku z tohto, trošku z tohto, len sa vyhnúť tomu, aby nedošlo ku konfrontáciám."

Známy psychiater v rozhovore potvrdzuje aj určitú rozmaznanosť súčasnej spoločnosti.

"70 rokov žijeme bez vojny v Európe. Nevieme si ani predstaviť, čo to znamená, postaviť sa niekomu, konfrontovať sa s niekým. Nevieme si predstaviť, čo by sa stalo, keď by nepriateľ vstúpil na naše územie, ja neviem, či by sme nezlyhali kompletne na plnej čiare," hovorí Hunčík.

​A ako docieliť to, aby sme žili normálne? "Treba deťom povedať, že život je nebezpečný, napríklad sledujeme útoky, ktoré sa dejú okolo nás. Treba to brať na vedomie, toto je totiž realita. A musíme vedieť žiť aj za týchto podmienok. V žiadnom prípade sa tomu nemôžeme vyhýbať. Môže sa stať, že to postihne aj nás."

Viac z rozhovoru šéfredaktorky HN Marcely Šimkovej si pozriete vo videu.