"Nemecko je dnešným bojovým poľom Európy. O tom, čo sa stane, alebo nestane v Európe, sa rozhoduje v Nemecku," vyhlásil český exprezident Václav Klaus v novej relácii iDNES.cz a videoportálu iDNES.tv s názvom Rozstřel.

"Či sa Európa vymaní z toho svojho absolútne tragického poklesu po všetkých stránkach, to sa môže zmeniť len v Nemecku. Preto tam svoj čas investujem," povedal bývalý politik v rozhovore so šéfredaktorom MF DNES Jaroslavom Pleslom. Len na október už plánuje Klaus ďalšie tri návštevy Nemecka.

Na začiatku septembra odišiel Václav Klaus na krátku návštevu Berlína, kde mal prejav na tému Masová migrácia a budúcnosť Európy. Český exprezident už dlho kritizuje postoj Európskej únie k utečeneckej kríze. Rovnako tak viní za súčasnú situáciu aj niektorých politikov, často spomína napríklad nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú.

"Dnešnú masívnu migračnú vlnu nespôsobili migranti. Tí sa správajú logicky. Vypočuli volanie Európy a nasledovali ho. To je všetko. Môžeme za ňu my. My všetci," citovala Václava Klausa agentúra DPA na začiatku septembra.

Bývalý český prezident je zároveň aktívnym podporovateľom Alternatívy pre Nemecko. Už niekoľkokrát vystúpil na akciách strany, ktorá je označovaná za populistickú a protiutečeneckú.

Klaus v nej naopak vidí budúcnosť Nemecka. V posledných krajinských voľbách v Berlíne, ktoré sa konali cez víkend, ale strana skončila až piata. Naopak pred dvoma týždňami výrazne uspela v Meklenbursku-Predpomoransku, porazila aj Kresťanskodemokratickú úniu (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.