Z emigrantov, ktorí v čase totality uspeli vo svete, sa späť vrátila len hŕstka. Ani Ladislav Safarik, ktorý utiekol s rodinou začiatkom 80. rokov, o tom neuvažuje. V Austrálii, kde už 33 rokov žije, totiž úspešne podniká. Vlastní obriu červiu farmu, píše portál idnes.cz.

Ladislav Safárik, bývalý televízny zvukár, žije v meste Newcastle. Jeho farma na morské červy je najväčšou svojho druhu v Austrálii. Aktuálne má zhruba dvadsať miliónov červov, pričom predajná cena je jeden austrálsky dolár za kus. Ako sám podnikateľ priznáva, emigroval z čisto ekonomických dôvodov a na Slovensko či do Česka sa už vrátiť neplánuje. „Emigrácia v mojom prípade prebiehala spontánne a emocionálne.

Ladislav Šafárik, bývalý televízny zvukár, emigroval na začiatku 80. rokov z ekonomických dôvodov. Snímka: playtvak.cz

Cestovali sme na dovolenku do Juhoslávie. Mali sme tranzitné vízum cez Rakúsko, kadiaľ sme sa mali vracať späť. To sa už ale nestalo, a my sme požiadali v Rakúsku o azyl. Takto sme utekali s manželkou a s ročnou dcérou,“ spomína Ladislav Safarik. V zapätí dodáva, že im rakúska polícia dala na výber niekoľko krajín, aby si vybrali, kam presne chcú emigrovať. „Vybral som Austráliu, pretože za vtedajšej politickej situácie som si povedal, že čím ďalej budeme od Rusov, tým lepšie,“ hovorí.

Vynašiel špeciálny inkubátor

Po prílete do Austrálie začal pán Safarik pracovať ako opravár videí, televízii a inej elektrotechniky. Vďaka tomu sa zoznámil s farmárom, ktorý choval pštrosy. „Tento farmár riešil problém s vajíčkami. Nedarilo sa mu odchovať mláďa pštrosa v zajatí. Tak som trochu premýšľal a študoval dokumenty o pštrosoch. Následne som navrhol inkubátor, ktorý sa s vajíčkami otáča. To totiž robí aj pštros,“ opisuje svoj vynález rodák zo Slovenska. Jeho inkubátor sa stal úspešným a dobre predávaným na celom svete

Prvá červia farma na svete
Neskôr však tento biznis opustil a začal chovať morské červy. Bol prvým farmárom na svete, ktorý choval morské červy v zajatí. Dodnes je najväčším chovateľom v Austrálii. „Červy sa predávajú väčšinou ako návnada pre rybárov. Prípadne ako krmivo pre gravidné krevety,“ vysvetľuje Safarik. Podrobnosti o netradičnej farme a živote v druhom najväčšom meste austrálskeho Nového Južného Walesu, na juhovýchode krajiny, prináša nový diel série Austrálsky sen, na internetovej televízii Playtvak.cz.
 

Súvisiace články