07.05.2018, 13:57

Andrej Danko: Parlament zriadi výbor na prerokúvanie zistení NKÚ

Šéf parlamentu Andrej Danko rokoval s predsedom NKÚ Karolom Mitríkom.

Andrej Danko: Parlament zriadi výbor na prerokúvanie zistení NKÚ
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Parlament zriadi osobitný kontrolný výbor pre podrobnejšie prerokúvanie zistení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Uviedol to v pondelok na brífingu po pracovnej návšteve na NKÚ SR predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS), za prítomnosti predsedu NKÚ SR Karola Mitríka.

Tlačová beseda predsedu NR SR Andreja Danka a predsedu NKÚ Karola Mitríka

Danko: Výsledky by nemali zapadať prachom

"Výsledkom nášho stretnutia je prijatie iniciatívy NKÚ, ktorá spočíva v tom, aby NR SR v horizonte niekoľkých rokov zriadila osobitný kontrolný výbor, respektíve aby som bezodkladne inicioval rozšírenie rámcov výborov v NR SR o to, aby kontrolné výsledky NKÚ boli osobitne prerokúvané vo výboroch. Výsledky by tak 'nezapadali prachom' po prečítaní správy a bolo by možné v osobitnom bode rokovania NR SR prerokovať výsledok kontroly," povedal Danko.

Výsledky kontroly NKÚ by mali podľa neho byť neodkladne zdrojom informácií pre výkonnú moc, ako aj pre legislatívnu činnosť.
Predseda parlamentu podľa svojich slov "má pocit, že po každoročnom prečítaní protokolov sa, to sa týka aj práce prokuratúry a ďalších, skončí ako tabuľkové vyhodnotenie kontrol a nálezov".

"Oveľa menšiu pozornosť v spoločnosti venujeme podstate nálezov," zdôraznil Danko.

Podľa Mitríka je NR SR zriaďovateľom NKÚ SR. "Mám zistenia z okolitých krajín, že asi 30 percent podnetov a požiadaviek na vykonanie kontroly prichádza práve z národných parlamentov. Za mojej éry NR SR dvakrát zaviazala NKÚ vykonať kontrolu, naposledy v Slovenských elektrárňach," informoval šéf NKÚ SR.

"Privítali by sme teda podnety od poslancov NR SR, kde oni vidia problémy v správe vecí verejných, čo by nám mnohokrát uľahčilo aj plánovanie (kontrol). Možnože by sme sa ešte viac 'triafali do čierneho'," poznamenal Mitrík. Tí, ktorí zodpovedajú za verejné politiky, by sa teda podľa slov predsedu NKÚ mali priamo zodpovedať najvyššej kontrolnej inštitúcii, ktorou je (na konci) Národná rada SR.

Sú tu firmy, ktoré parazitujú na čerpaní eurofondov

Keď bude Slovensko predsedať Vyšehradskej štvorke (V4), predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) pozve na stretnutie predstaviteľov Belgicka, Holandska a Luxemburska. "Aby sme si od štátov Beneluxu zobrali to najlepšie v oblasti kontrolných mechanizmov," povedal pre TASR Danko po pracovnej návšteve na Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ) SR.

"Je nespočetné množstvo vecí, ktoré sa pri čerpaní eurofondov na jednotlivých ministerstvách musia zmeniť. Máme zastarané mechanizmy, systémy kontrol, výbery audítorov. Máme tu firmy, ktoré na týchto veciach parazitujú. Ale s tým musíme bojovať," vyhlásil.

Podľa Danka je dôležité, aby sa Slovensko nebálo inštitucionalizovať spoluprácu Vyšehradskej štvorky. "My sme totiž vo V4 naučení sa tak trochu báť. Téma migrácie nás dostala do pozície mladších bratov, ktorí majú iní názor," myslí si. Slovensko prevezme predsedníctvo vo V4 v júli tohto roka.