16.11.2017, 11:46

Policajná akcia RAIO odhalila organizovaný reťazec firiem. Na čele niektorých z nich boli bezdomovci

Reťazec firiem spôsobil škody na štátnom rozpočte vo výške takmer dva a pol milióna eur.

Polícia v rámci akcie RAIO odhalili organizovaný reťazec firiem, ktorý vznikol za účelom daňovej trestnej činnosti. O výsledkoch vyšetrovania informoval policajný prezident Tibor Gašpar.

"Na prípade začali pracovať 8. septembra 2015. V novembri boli obvinené osoby z konkrétnych trestných činov," popísal Gašpar.

Skutok trval od januára 2015 až do súčasnosti. V tom čase mali páchatelia založiť prípadne získať podiely vo viacerých obchodných spoločnostiach, ktoré chceli mať pod kontrolou. "Vyšetrovateľ predpokladá, že takto vytvorili fakturačný reťazec na páchanie daňovej trestnej činnosti," vysvetlil.

V pozornosti polície bolo 14 spoločností a obvinenie sa týka ôsmich z nich. Na začiatku reťazca sú slovenské spoločnosti, ktoré tovar doviezli zo zahraničia. V nich figurovali biele kone. Sú to sociálne odkázané osoby, bezdomovci, ktorých dosadila organizovaná časť skupiny.

Išlo o reálne dodaný tovar, ktorý sa následne distribuoval ďalším spoločnostiam. V nich vystupovali ako štatutári organizátori celej činnosti.

"Od nich tovar putoval koncovým užívateľom. V reťazci sa následne buď neplnili od prvých nadobúdateľov vôbec daňové povinnosti, alebo sa účelovým spôsobom upravovali daňové priznania, čím sa umožňovalo znižovať si vlastnú daňovú povinnosť, prípadne žiadať nadmerné daňové odpočty," objasnil policajný prezident.

Celkovo takto pravdepodobne spôsobili páchatelia škodu na rozpočte vo výške 2,45 milióna eur.

Akcia Raio sa realizovala na viacerých miestach Slovenska. V Bratislave, Dunajskej Strede, Veľkom Mederi, Košiciach, Žiline, Tvrdošíne a pomáhali aj českí kolegovia.

Päť osôb zadržali ako podozrivých. Do akcie bolo zapojených 70 policajtov rôzneho zaradenia.

Vyšetrovateľ vzniesol vo štvrtok obvinenie voči Norbertovi B. (32), Silvii G. (30), Cypriánovi H. (41) a Boglárke F. (28) z pokračujúceho zločinu skrátenia dane a poistného a z pokračujúceho zločinu daňového podvodu. Páchateľom hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody na päť až 12 rokov. NAKA skúma aj trestnú zodpovednosť ďalších osôb.