30.10.2017, 11:01

Sulík predstavil experta na držbu zbraní: Smernica únie je veľmi zlá

Liberáli predstavujú na brífingu ďalšiu známu tvár vo svojom tíme.

Sulík predstavil experta na držbu zbraní: Smernica únie je veľmi zlá
Zdroj: TASR

Smernica EÚ o kontrole zbraní je veľmi zlá a nemala byť vôbec schvaľovaná. Tvrdí to europoslanec a líder opozičnej SaS Richard Sulík spoločne s novým expertom strany na držbu zbraní Borisom Draškabom.

Obávajú sa, že pokiaľ sa nevyužijú všetky výnimky, ktoré sa podarilo vyrokovať v Európskom parlamente, môže nekvalitné prevzatie tejto smernice zásadným spôsobom zhoršiť bezpečnostnú situáciu na Slovensku.

Taktiež sťažiť výkon športových i kultúrno-historických činností a veľký počet zbraní pravdepodobne prejde do ilegality.

Pred niekoľkými mesiacmi si podľa Sulíka EÚ zaumienila bojovať proti terorizmu spôsobom, že sprísni legálnu držbu zbraní. "To je samozrejme nezmysel. Žiadny terorista si nepôjde najprv vybaviť zbrojný preukaz, aby potom spáchal teroristický útok. Žiaľ, táto argumentácia v Bruseli nehrala fakticky žiadnu rolu," skonštatoval.

Draškaba, ktorý je predsedom Združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Telum uviedol, že súčasná slovenská právna úprava legálnej držby zbraní je síce relatívne prísna, ale zároveň veľmi citlivo vyvažuje občianske práva, oprávnenia a povinnosti držiteľov zbraní.

"V súčasnosti je na Slovensku evidovaných podľa aktuálnej štatistiky zhruba 150-tisíc držiteľov zbrojných preukazov, z ktorých až 88-tisíc má oprávnenie zbraň nosiť na osobnú ochranu. Sú držiteľmi zbrojeného preukazu skupiny A. Celkovo bolo v legálnej držbe v prvom polroku 2017 - 330.000 zbraní. Do tohto celkového počtu nie sú zahrnuté zbrane, ako sú napríklad vzduchovky či expanzné zbrane," spresnil Draškaba.