19.10.2017, 18:37

Čo robiť, ak vaše dieťa velebí Hitlera? Zakazovať to nemá zmysel, radí psychológ

Pozrite si v HNtelevízii rozhovor s psychológom Alešom Bednaříkom o extrémizme u mladých.

"U mládeži vždycky bola tendencia radikálnejšie rozmýšľať a to je prirodzené," vyhlásil v HNtelevízii psychológ Aleš Bednařík. Rozprávali sme sa ním aj o tom, čo majú rodičia robiť, ak sa ich dieťa pridalo k extrémistickej skupine.

Je podľa neho dobre, keď sa rodič s dieťaťom denne rozpráva o tom, čo počas dňa robilo. "Keď dieťa robilo čokoľvek, rodič nereaguje hodnotením, pohoršením," vyhlásil.

Keď má rodič takýto vzťah s dieťaťom vybudovaný a to mu raz povie, že bolo vonku s rovesníkmi v zelených tričkách, ktorí velebia Hitlera, tak by podľa Bednaříka okrem prekvapenia mala byť súčasťou prvej reakcie aj otázka: "Čo si o tom myslíš ty?"

"A keď nám bude dieťa rozprávať, že to sa mu zdá super, prečo nemáme my takého politika, ako bol Hitler, tak sa s ním ďalej o tom rozprávať v zmysle, že chcem poznať a rozumieť, ako to dieťa o tom zmýšľa," dodal psychológ.

Bednařík tvrdí, že zakazovať niečo teenagerovi nemá zmysel. Len sa tým docieli, že dieťa bude tajiť svoje správanie pred rodičom, čo oslabí jeho vplyv. Preto by sa podľa neho mali rodičia s deťmi rozprávať o dôsledkoch. "Nech si to dieťa uvedomí, že ak volí nejaký typ strany, tá strana môže ovplyvniť politiku a tá politika ovplyvní každodenný život každého z nás," vysvetlil.